47 te kunnen worden uit materiaal dat ten alle tijde en in over- groote hoeveelheden verkrijgbaar was. Merkwaardigheidshalve moge nog verwezen worden naar photo No. 3, voorstellende eene tandoe vervaardigd van één bamboe, die tusschen twee bamboe-knoopen, op 3 M. van elkaar ver wijderd, in overlangsche strooken gespleten is, welke laatste daarna door ingevoegde bamboe-spanten zoover uit elkaar gedron gen worden, dat het geheel een torpedo-model verkrijgt en vol doende ruimte aanbiedt om er een lijder in te vervoeren. In een dergelijke tandoe heeft indertijd Ben Peukan zich doen transporteeren. Het model bleek bij onze beproeving zeer zwaai en te onhandig lang, zoodat het practisch onbruikbaar is, te meer daar het vervaardigen veel tijd in beslag neemt en eene zekere vaardigheid eischt. Als resultaat der vergelijkende proefnemingen met de ver schillende tandoe's gedurende dezen tocht, is de indruk dien ik gekregen heb deze, dat het gewijzigd model Gwijnfé zich onder de meest verschillende omstandigheden, vooral in moei lijke terreinen practisch zeer bruikbaar heeft betoond, terwijl de tandoe Snethlage onder bepaalde, bovenomschreven voor waarden voor het vervoer van bijzondere gewonden alle aan beveling verdient. Het schijnt mij dan ook noodzakelijk toe bij excursies waai bij kans bestaat op een groot aantal gewonden, behalve het gewij zigd model Gwijnfé, voorzien van de noodzakelijke verbeteringen zooals boven aangegeven, nog een zeker aantal tandoe s model Snethlage mede te nemenhet zeildoek van enkele dezer zou dan evenwel wat langer dienen gemaakt te worden, om aan het voeteinde een behoorlijken voetsteun te kunnen aan brengen. Het draagbaar gemaakte uitneembare stalen veldbed biedt behalve t goede van de tandoe Snethlage nog meerdere voordeelen aan. Het is voorzien van singelriemen, die over den lijder kunnen worden toegegespt. Het smalle veldbed kan bovendien zoo hoog worden opgebonden (door de over den draagstok geslagen lielpzeelen in te korten) als voor den achtersten drager noodig is om het pad voor zich uit goed te kunnen overzien. Het stalen veldbed zal vermoedelijk als vervoermiddel in moeilijke terreinen even goed te gebruiken zijn als de tandoe Gwijnfé. D. v. O. A Ie Afd.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 295