49 ontbeerlijke artikelen gebleken, zelfs in die mate, dat de meege nomen hoeveelheden spoedig onvoldoende waren en herhaaldelijk aanvulling moest worden verzocht, vooral van de 4 eerstge noemde soorten. Het zoude zeker ook aanbevelling vei dienen Liebig's pepton mede te geven, daar hiervan grootere hoeveel heden en bovendien krachtiger bouillon is aan te maken, terwijl het zoutgehalte naar verkiezing kan worden geregeld. Yan de somatose werd weinig gebruik gemaakt; dit artikel zoude gevoeglijk gemist kunnen worden. Chocolade is te velde een onmisbaar, zeer gewild voedings artikel, doch het verdient ten sterkste overweging ze niet in tablet-vorm, doch als poeder-chocolade te verstrekken, daar het gros der gewonden en zieken de voorkeur gaf aan een geurig kopje water- of melkchocolade met suiker, boven de dikwijls zeer harde tabletten, die voor zwaar zieken of gekwet sten soms moeilijk fijn te kauwen zijn en bovendien niet zoo smakelijk; daarbij waren enkele pakjes Korffcacao wormstekig. Ook het rookvleesch en de vruchten op water waren voor de zwaar zieken en gewonden gezochte versnaperingen en dienen dan ook als zoodanig in de ververschingskistjes gehandhaafd te blijven. Anders is het gesteld met de karnemelk met gort. Slechts hij uitzondering konden deze verstrekt worden en dan nog wel hoofdzakelijk aan Europeesche lijders; Amboineezen en inlanders hadden er in 't algemeen bepaald een afkeer van. Het verdient dan ook ten zeerste aanbeveling de blikken karnemelk met gort 'in den vervolge indien hoofdzakelijk Amooineezen en inlanders te velde trekken te vervangen, liefst door Liebig's pepton en poeder-chocolade. Lucifers en kaarsen bleken zeer nuttig te zijn. Het citroenzuur, waarover reeds hiervoren het een en ander vermeld is, voldeed niet, aangezien de aangemaakte verdunde oplossing zonder bijvoeging van stroop te scherp van smaak was; de verbruikte hoeveelheid is dan ook zeer gering. Ver menging met stroop, dan wel een proef met tamai inde-stroop verdient ten zeerste overwogen te worden. Een ander ververschingsartikel, niet opgenomen onder den officieel vastgestelden voorraad van een ververschingskistje, Bijl. 15 4

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 297