50 doch bij uitstek practisch, onontbeerlijk en bovendien zeer gezocht, is de gecondenseerde blikkenmelk. Voor de dieet-rege- ling der buiklijders was het herhaaldelijk noodig de sago en de zachte rijst met die melk gereed te maken, ten einde genoemde voeding den lijder eenigszins smakelijk te kunnen verstrekken; bovendien was deze melk benoodigd tot het aan mengen der poeder-chocolade, en ook om, sterk verdund, als plaatsvervangster voor koemelk te dienen, ten slotte om er de beschuit in te weeken. Naar mijne meening dient de geconden seerde blikkenmelk in eenigszins ruime hoeveelheid bij dergelijke excursies, waar steeds buik-ziekten in hare verschillende vor men verwacht kunnen worden, niet te ontbreken. Eveneens zoude het aanbeveling verdienen met het oog op buiklijders eene zekere hoeveelheid maizena of arrowrootmeel of wel beide mede te geven, ter afwisseling met sago te verstrekken. Ter loops zij hier nog opgemerkt dat het medenemen van sago- koekjes in plaats van sago-korrels de aandacht waard is. Het komt mij niet rationeel voor bij het medegeven van ver- verschingsartikelen aan uitrukkende colonnes steeds vast te houden aan den nu eenmaal voorgeschreven inhoud van een ververschingskistjehet komt mij logischer voor, en de practische ervaring heeft het gedurende dezen tocht bewezen, de mede te geven soorten en hoeveelheden dier artikelen te regelen in over eenstemming met den landaard van den troep en de met waar. schijnlijkheid te verwachten zieken in verband met klimaat en terrein waarin geageerd zal worden. Ook dient voorzichtig heidshalve rekening gehouden te worden met den aard van enkele mogelijk te verwachten verwondingen, indien de kans bestaat tot het verkrijgen van vele gekwetsten. Zoo zal een goede voorraad Liebig's pepton, Cibils vleeschextract en blikken melk eene zeer welkome en onontbeerlijke voeding opleveren bij lijders aan verschillende penetreerende buikverwondingen, waarbij buikingewanden al dan niet getroffen zijn, zooals met enkele onzer gewonden het geval was. Yan den aanvankelijk De Algemeene Order no. 44 van 1903 laat voldoende ruimte, om, waar gewenscht, de hiergenoemde artikelen aan ververschingskistjes toe te voegen-, hierover handelt de circulaire v/d. Chef v/d. G. D. dd. 30-1-4905 No. 206/113. D. v. O. Vie Afd.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 298