54 lende mede te nemen geneesmiddelen, den inhoud der ambulance- kisten. Bij de bespreking der bloedstelping werd bovenal veel gewicht gehecht aan de demonstratie op eene anatomische plaat van het verloop der voornaamste, grootste slagaderlijke en-ader lijke vaten, op welke wijze deze waren op te zoeken en bij eventueele verwonding hunne bloeding tot staan te brengen. Deze voorbereiding is later gedurende den tocht zeer nuttig gebleken, daar niet alleen bij de verschillende gevechten eene- vluggere afdoening der gewonden mogelijk bleek, een verbloe- dingsdood van enkele gekwetsten door eene juist aangewende eerste hulp voorkomen werd, maar ook kon den lijders, vooral met arm- en beenbreuken, door eene juist toegepaste eerste be handeling het vervoer naar de verbandplaats veel minder pijnlijk gemaakt worden. De kennis omtrent de werking en toepassing van enkele hoofdgeneesmiddelen, zooals chinine-pillen, hoest- en buiktabletten enz., kwam vooral den Amboinseschen soldaten- ziekenverpleger te pas, wanneer deze voor eenige dagen zelfstandig te handelen hadden bij patrouilles waaraan zij toegevoegd waren. Met nadruk werd het personeel ook gewezen op het groote nut van het koken van het drinkwater, op de noodlottige gevolgen die het gebruik van ongekookt water onder sommige omstandig heden (bv. in kampongs) na zich kan sleepen, en dit personeel opgedragen zooveel mogelijk eene goede toepassing van boven- genoemden belangrijken hygiënischen maatregel te bevorderen. Keuze van liet hospitaalpersoneel. Behalve de Europeesche sergeant-ziekenopzicbter en 1 Euro- peesch soldaat-ziekenverpleger, die reeds vroeger een Gajo- excursie goed hadden kunnen medemaken, werd de rest van het hospitaalpersoneel uit Amboineezen gekozen, omdat deze te velde niet alleen in 't algemeen een beter volhoudings- vermogen bezitten, doch tevens wat hunne voeding betreft met veel eenvoudiger spijzen bv. roode rijst met een gedroogd vischje en een weinig sajoer van zelfgezochte kruiden tevreden zijn, terwijl zij bovendien in de toebereiding hunner gerechten zeer handig en vlug zijn, zoodat in korten tijd hun eten gereed is. De ervaring gedurende dezen tocht verkregen heefc bovenge noemde opvatting opnieuw bevestigd.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 302