55 B. Inrichting eener tijdelijke ziekenzaal, operatie-huisje, Zoodra de colonne voor eenige dagen of langer een bivak in eene kampong betrok en de colonnecommandant een geschikt huis voor huisvesting van gewonden en zieken had aangewezen, als regel met het oog op spoedeischende hulpverleening zoo dicht mogelijk bij het officiersverblijf, werd genoemde wo ning zoo snel mogelijk tot eene tijdelijke ziekenzaal ingericht. Aangezien als regel de Gajo- en Alas-woningen van binnen zeer vuil zijn, hoofdzakelijk door de aanwezigheid van vele vuur haarden, daarenboven deze huizen een zeer gebrekkige licht- en luchttoevoer bezitten, werd steeds begonnen met eene groote reiniging; alle vuile en onbruikbare voorwerpen, huisraadarti kelen enz. werden buiten gedeponeerd, ongewenschte verwijderd, de bamboe-latten vloer goed geveegd, een voldoend aantal lucht en lichtgaten gemaakt, en extra-uitgangen aangebracht met het oog op brandgevaar. Als voorbeeld eener dergelijke ziekenzaal moge beschreven worden die te Koetö Lintang, omdat de colonne in dit bivak 2J maand verbleef en aan genoemde inrichting gedurende dien tijd de meeste zorg kon besteed worden. Een hierbij gevoegde platte grond, aangevende de bijzonderheden gelijkvloers en op de le verdieping, moge het een en ander verduidelijken. a. Afdeeling gelijkvloers. (Plaat I fig. No. 1.) Aangezien de tot ziekenzaal in te richten woning op palen stond, gesteund op steenen neuten, en de hoogte van den be- ganen grond tot den vloer der woning 2.15 M. bedroeg, kon zeer gemakkelijk eene afdeeling voor zieken en gewonden ge lijkvloers worden ingericht. Zooals de teekening aangeeft, wer den aan de frontzijde op eene J M. hooge houten stelling de verbandkisten en tasschen opbewaard, daarnaast bevond zich eene bergplaats voor leege trommels en voor verband gebruikte petroleumblikken, hierachter was de bergplaats der schuinop- gestelde, gespannen tandoe's aangebracht. Aan linker- en rechter zijde van het 24 M. lange en 10.5 M. breede huis waren van bamboe rustplaatsen voor zieken en gewonden vervaardigd, onge- KEUKEN, PRIVATEN, LIJKENHUISJE, KIPPENHOK.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 303