56 veer 4 M. hoog boven den beganen grond, 2 M. breed, links van af den ingang geheel doorloopend over de geheele huislengte, rechts onderbroken door een 2 M, breeden gang, leidende naar de privaten. De breedte der ligplaatsen kon naar behoefte geregeld worden, afhankelijk van het aantal personen, doch als maximum konden links 23 lijders en rechts respectievelijk 6 en 12 personen geborgen worden. De zich links bevindende lig plaatsen werden zooveel mogelijk voor gewonde militairen gere serveerd, wier vervoer van de le verdieping langs de trap naar beneden en het verbandhuisje te bezwaarlijk was, bv. gekwet sten met beenbreuken. Kwam er ruimte voor gewonde of zieke dwangarbeiders te kort, dan werd het achterste gedeelte links voor deze lijders bestemd, behalve de reeds voor hen gereser veerde ligplaatsen in het voorste deel, aan den rechter kant van de benedenafdeeling. In het achterste deel rechts wer den uitsluitend gewonde Gajo 's verpleegd, terwijl de met een V. gemerkte ruimte voor het wachtdoend verplegingspersoneel bestemd was. Alle ligplaatsen werden bedekt met eene door- loopende dubbele laag biezen matten, om de patiënten zach ter te doen liggen en de open zijvlakken rechts tusschen den vloer der woning en den beganen grond tot ter hoogte dei- ligplaatsen met matten afgesloten, ten einde de lijders tegen wind, regen en gure nachtlucht te beveiligen, terwijl aan de linker huiszijde ter bevordering eener goede ventilatie matten rolgordijnen (zie Plaat II fig. 3.) werden aangebracht, die over dag opgehaald, 's avonds ter bescherming der verpleegden neer gelaten konden worden. Tusschen de steunpalen in het midden gedeelte der woning werd van bamboe, bedekt met een enkele laag matten, een horizontale stelling aangebracht, 1.25 M. hoog bo ven den beganen grond, waarop de borden der lijders en de geslo ten gendies, gevuld met gekookt drinkwater, geplaatst werden. Om het geheele gebouw waren voor den behoorlijken afvoer van regenwater goede breede goten gegraven, de paden daartusschen goed met grind opgehoogd en vastgestampt. Over een M. breed houten vlondertje aan de frontzijde van de woning bereikte men de plaats waarop het operatie- en verbandhuisje was opgesteld (zie Plaat II lig. No. 4 en No. 9). Dit huisje, 6M. lang, 4 a 5 M. breed en in 't midden 34 M. hoog, werd geheel

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 304