57 van bamboe opgetrokken en het vrij sterk afhellend dak ver vaardigd van eene dubbele laag matten, aan den nok nog versterkt door eene overlangsche dubbele matten strook, tegen 't door lekken van regenwater. Nimmer werd aan de binnenzijde atap gebruikt, wel, indien dat materiaal aanwezig was, aan de buiten zijde van de matten bedekking, omdat zoodoende alleen het neervallen van ongewenschte deelen der bedekking op de te verbinden wonden voorkomen kon worden. In het midden der rechthoekige ruimte werd de M. lange, 60 c.M. breede en 80 c.M. boven den grond geplaatste, licht overlangs en dwars hellende operatie-tafel aangebracht, bestaande uit eenige (meestal 2) naast elkaar geplaatste lange planken, overdekt met eene dubbele laag matten, waarover een stuk imitatieleder, en gesteund door eene bamboestelling. De lengte der tafel werd met opzet wat groot genomen om aan het hoofd- dan wel voet einde voldoende ruimte beschikbaar te hebben voor het plaatsen der instrumentbakken, schalen met watten en chinosol-oplos- sing, verband enz. De overige ruimte onder het afdak werd gedeeltelijk benut tot plaatsing der steeds benoodigde verband-en medicijnkisten, de aarden potten gevuld met chinosol- en mangaan-oplossing, andere met gekookt schoon water tot wassching der patiënten en der handen van het personeel, terwijl een ander deel werd ingericht tot bureau voor het dagelijks bijhouden van de aantee- keningen gedurende de wondbehandeling en de ziekenrapporten. De aarden vloer van het operatie-huisje werd goed opgehoogd met riviergrind en daarover dikke planken onder eene geringe helling aangebracht, ten einde een goeden afvoer voor de ge bruikte irrigatie-vloeistof te waarborgen, terwijl de planken vloer zelf steeds goed schoongeschrobd kon worden. Om het ge- heele huisje heen werd eene breede goot gegraven voor afvoer van het regenwater en de vloeistoffen die bij de wondbehan deling van de operatie-tafel afvloeien. Een dergelijk verband- en operatie-huisje was als regel in een halven dag geheel gereed alleen indien weinig werkkrachten aanwezig waren duurde de Ten einde de inrichting van operatie-lokalen te bespoedigen, zullen latei- de thans in aanmaak zijnde, gemakkelijk vervoerbare operatie-tafels kunnen dienen. 6. v. O. Me Afd.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 305