58 voltooiing uiterlijk 1 dag; het werd alleen zoodanig ingericht, indien de colonne voor langeren tijd in eene kampong bivakkeerde; op marsch werd, indien 's namiddags bij het bivakbetrekken tijdig nog ziekenrapport gehouden zoude worden, alleen vlug in de open lucht eene operatie-tafel in orde gemaakt, be staande uit een paar lange planken op een bamboe-stelling en over de planken een stuk imitatieleder gelegd. Het spreekt vanzelf, dat de plaatsing van het boven omschreven operatie huisje, met het oog op het zoo kort mogelijk te nemen transport vooi de gewonden, zoowel als op slechte weersgesteldheid (bv. regen, wind enz.), zoo dicht mogelijk bij het front der zieken zaal gekozen werd. Keuken. Links van het front der woning werd eene ruime keuken ingericht, opgetrokken van een bamboe-geraamte en bedekt met atap, zoo deze beschikbaar was, en anders met eene dubbele laag matten, de vlakgemaakte aarden bodem opgehoogd met riviergrind en waar noodig hierover planken gelegd. De kook- plaatsen bestonden elk uit 3 groote, van gelijke hoogte uitge zochte riviersteenen in een driehoek geplaatst, waarboven de petroleumblikken, waarin de spijzen toebereid werden, of de aaiden potten geplaatst stonden, terwijl tusschen de steenen het vuur werd gestookt. De op deze wijze ingerichte kookplaatsen waien al zeer eenvoudig, vlug in orde te maken en voldeden practisch zeer goed; het gereedmaken der spijzen in goed uit gebrande en daarna schoongemaakte petroleumblikken, dan wel in de aarden vaten, die in grooten getale in elk Gajö-huis aanwezig waren, leverde al evenmin bezwaren op. In dezelfde keuken maakte het hospitaalpersoneel, ieder in zijn eigen geëmail leerd pannetje, eveneens zijn eten gereed. Rondom de keuken werd voor den afvoer van het spoelwater een ruime, diepe, hellende goot gegraven, verder eene stevige bamboe-ompaggering aangebracht, waarin eene uit- en ingangs opening met het front naar de ziekenzaal, terwijl van bamboe gevlochten manden, voor verzameling der afval-producten, ge plaatst werden op het open terrein tusschen bamboepagger en keukenhuisje; deze manden werden geregeld 2 X daags gele-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 306