59 digd. Zoo eenigszins mogelijk werd steeds bij de plaatsing eener keuken rekening gehouden met de heerschende windrich ting, ten einde zieken en gewonden niet door rook te hinderen. Privaten. Op ruimen afstand achterwaarts der keuken, tegenover den zijdelingschen uitgang der gelijkvloersche afdeeling, werden de privaten ingericht, bestaande uit drie naast elkaar zich bevin dende, door bamboe-schotten afgescheiden afdeelingen onder een gemeenschappelijk atap-dak. Onder de van bamboe vervaardigde zittingen werden ter deponeering der faecaliën petroleuinblikken geplaatst, welke dagelijks stroomafwaarts in de rivier geledigd werden, terwijl in elke afdeeling steeds over voldoend wasch- water beschikt kon worden. Afdeeling No. 1 was uitsluitend bestemd voor de onderofficieren van alle landaarden en de Eu ropeanen; No. 2 voor Amboineesche en inlandsche mindere militairen, No. 3 voor de gewonde en zieke dwangarbeiders. Eene ruime goot, aan drie zijden rondom het privaathuisje aan gebracht, waarborgde een behoorlijken afvoer van het gemorste afwaschwater. Lijkenhuisje. Kippenhok. Aan de andere zijde der ziekenzaal werd dicht bij het front een kippenhok ingericht, ten einde ten alle tijde voor zwaar zieken en gewonden over de daarin aanwezige kippen te kunnen be schikken. Achterwaarts en op geruimen afstand daarvan ver wijderd stond een klein, met matten overdekt bamboe-loodsje, waaronder de overleden lijders en gesneuvelden tot hunne begraving werden neergelegd. Terrein rondom de ziekenzaal. Het terrein rondom de ziekenzaal en tusschen de verschillende bijgebouwtjes werd volledig geraseerd, breede paden aangelegd, deze opgehoogd met grind en dit vastgestampt, terwijl steeds zoo streng mogelijk gelet werd op een zorgvuldig schoonhouden van dien grond. In het front, aan den rechterhoek van de ziekenzaal waren steeds een vijftiental lange en breede met water gevulde bamboes aanwezig, ten einde in geval van brand onmiddellijk over bluschmaterieel te kunnen beschikken.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 307