60 b. Af deeling bovengronds der ziekenzaal le verdieping). (Plaat I fig. No. 2.) Eene matig hellende, breede planken trap (zie plattegrond B) voerde in het front van de woning naar een voorzitje, waarin banken waren aangebracht voor zieken en gewonden, zoodat •deze niet altijd verplicht waren den geheelen dag in de vrij donkere le verdieping door te brengen. Links van deze trap leidde een 1 M. breede ingang tot de bovenruimte der woning, die na eene duchtige schoonmaak eveneens tot het ■onderbrengen van zieken en gewonden werd ingericht. De geheele vloer dezer verdieping was vervaardigd van bamboe- latten over het middengedeelte werd een van matten gemaakte looper neergelegd, die zich halverwege de woninglengte in tweeën splitste, links en rechts doorloopende langs de in het midden zich bevindende steunpalen voor den nok van het huis. Ter linkerzijde van den nog ongesplitsten looper bevonden zich de van elkaar afgescheiden slaapafdeelingen voor het Amboineesch ■en Europeesch hospitaalpersoneel, rechts eene afzonderlijke ruimte, door een zijdelingschen matten wand van de rest der woning afgescheiden, bestemd voor gewonde en zieke Europeesche, Amboineesche en inlandsche onderofficierende rest der le verdieping, zoowel langs rechter- ais linkerzijde, werd ingericht voor de andere zieken en gewonden, zooals de platte grond aangeeft. Ook hier kon de breedte der lig plaatsen naar gelang der behoefte worden geregeld, waarbij als maximum aan de linkerzijde 27, aan de rechterzijde 15, totaal dus 42 lijders konden geplaatst worden. Evenals bij de benedenafdeeling waren ook hier de ligplaatsen bedekt met eene dubbele laag matten, door overlangsche dunne bamboe-latten goed vast op den bamboe-latten vloer bevestigd. Deze matten bedekking voorkwam tevens op deze wijze het neervallen van stof en andere onreinheden op de lijders der benedenafdeeling. De bamboe-latten tusschen looper en ligplaatsen der lijders werden ■daarentegen met opzet onbedekt gelaten, ten einde bij de dage- lijksche reiniging van den vloer der bovenverdieping stof en andere afval gemakkelijker en vlugger te kunnen verwijderen. Aan het hoofdeinde der ligplaatsen, over de geheele lengte van

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 308