61 het gebouw, zoowel rechts als links en op 1 M. hoogte, bevond zich (zie Plaat II fig. 3) een onder het afdak der woning, M. breed, van bamboe-latten vervaardigd horizontaal uit bouwsel, waarop voldoende ruimte aanwezig was tot opberging: der goederen, etensborden enz. der lijders. De linkerzijwand dezer afdeeling was over de geheele gebouwlengte, tot ter hoogte van dat uitbouwsel, met bamboe-vlechtwerk afgesloten,, ten einde de lijders te beschutten tegen wind en inslaanden regen; aan den anderen zijwand waren matten rolgordijnen aangebracht, die, evenals in de benedenafdeeling, overdag opge haald, 's nachts of bij slecht weer of harden wind neergelaten konden worden. Ten einde bij brandgevaar over voldoende uit gangen te kunnen beschikken, werden breede en gemakkelijke noodtrappen aangebracht: één rechts van het gebouw en twee aan de achterzijde, terwijl twee petroleumblikken gevuld met water steeds op een gemakkelijk bereikbare plaats in het cen trum der afdeeling gereed stonden tot onmiddellijk gebruik. Tusschen de steunpalen in het midden der woning vonden de horden en gendies, gevuld met gekookt water, op een bamboe stelling met matten overdekt hunne plaatsing. Verlichting der ziekenzaal. Tot verlichting der ruimten in de ziekenzaal werd gebruik gemaakt van een bollantaarn, de acethyleen-lamp der ambu lance en als regel nog van 2 dergelijke van de brigades ge leende lampen, somtijds ook van een paar gewone flesschen gevuld met olie, waarin een groote pit. Aangezien de car bid-brander der ambulance tamelijk spoedig defect was, de dito lampen der brigades bij goede lichtuitstraling slechts een betrekkelijk gering aantal uren brandden en een tweede bol lantaarn als regel niet gemist kon worden, had men af en toe met onvoldoende verlichting der groote ruimten der ziekenzaal te kampen. Aanbeveling zoude het daarom verdienen elke ambulance, behalve met eene goed en lang brandende carbid lamp, ook toe te rusten met minstens 2 stevige bollantaarns, voorzien van zeer lichtgevende branders, de carbid-lamp in t bijzonder tot bijlichting van patiënten die plotseling hulp noodig hebben (bv. onderbinding van spuitende bloedvaten, bij

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 309