62 campherolie-injectie enz.), daar deze branders met hun krachtig mooi licht vooral daaitoe geëigend zijn. c. Verpleging cler lijders in de ziekenzaal. Dienst van liet geneeskundig en het Impitaalpersoneel. Als ïegel nam de dienst van het geneeskundig en het hospitaal- personeel 's morgens te 7 uur een aanvang. Allereerst deed de officier van gezondheid, begeleid door den seigeant-ziekenopzichter, de afkomende en opkomende wacht, de ochtendvisite langs gewonden en zieken, bepaalde welke gekwetsten moesten verbonden worden dan wel geopereerd, regelde de toediening der geneesmiddelen, de voeding der ver schillende lijders en andere kleine bijzonderheden die noodig bleken te zijn. Na afloop dezer visite werd met de behandeling der gewonden begonnen. Te voren waren onder toezicht van oen seigeant-ziekenopzichter de benoodigde instrumenten be hoorlijk uitgekookt, utensiliën en verbandstoffen klaar gezet in het operatie-huisje, chinosol en sublimaat met gekookt watei aangelengd tot verbandwater. Bij deze wondbehande- óng was het geheele hospitaalpersoneel, uitgezonderd de op komende wacht, tegenwoordig; aan elk der ziekenverplegers werd een vaste bezigheid opgedragen, bv. één uitsluitend belast met het aangeven der instrumenten, een tweede dirigeerde den irrigator, een derde gaf de verbandstoffen aan, de sergeant- ziekenopzichter en, naar gelang der behoefte, 1 a 2 ziekenver- plegeis assisteei den bij de wond, weer een ander zorgde voor het geregeld transport der gewonden van en naar het operatie huisje. Op deze wijze was een vlugge en ononderbroken af doening der gekwetsten gewaarborgd. Geïnfecteerde wonden werden steeds het laatst onder handen genomen. Na afloop der verbandwisseling werd ziekenrapport geblazen en volgde de afdoening der andere lijders die bij hunne brigades of bij de mobiele colonne verbleven, de behandeling der voetwondjes, ecze men enz. De duur van deze ochtenddienst varieerde naar gelang van het aantal zieken en gewonden, meestal duurde hij van 7—12 a 1 uur; na evacuatie van gewonden en zieken kon het aantal uren belan*-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 310