63 rijk beperkt wordenna plaats gehad hebbende gevechten moest in de volgende dagen herhaaldelijk tot 2 uur, soms, met eene kleine onderbreking voor het middageten, tot 4 a 5 uur 's na middags worden doorgewerkt, zoodat dan dagen achtereen aan het personeel zware eischen gesteld moesten worden, te meer daar hunne diensten nog door moeilijke wachten bezwaard werden. Na afloop der gewondenbehandeling en het zieken rapport werden onmiddellijk alle gebruikte instrumenten uitge kookt dit werd den volgenden morgen vóór de ingebruikstelling nogmaals herhaald, 's Namiddags tusschen 5 en 6 uur deed de officier van gezondheid de middagvisite, regelde wat noodig bleek te zijn. Soms moesten wederom gewonden opnieuw ver bonden worden, terwijl dan de avonduren benut werden om de dagelijksche aanteekeningen betreffende gewonden en zieken en het zieken-iapport in te schrijven in het journaal en de correspondentie-bescheiden voor Koeta Radja, Koeala Simpang en Medan gereed te maken, welke door het groot aantal gekwet sten nogal een tamelijken omvang aannamen. Als regel waren dagelijks twee ziekenverplegers op wacht, in drukke tijden met veel gewonden en zieken steeds drie. De ser- geant-ziekenopzichter was van wachtdienst vrijgesteld, opdat hij ten alle tijde in de gelegenheid zou zijn aan mijn uitdrukkelij- ken last te voldoen, om steeds een waakzaam oog te houden op den toestand van de zwaarst gewonden en zieken en den dienst van het wachtdoend personeel, de werkzaamheden der te werk gestelde dwangarbeiders bij de ziekenzaal te contröleeren, toezicht uit te oefenen op de toebereiding der spijzen voor ge wonden en zieken, persoonlijk de extra-ververschingen, zooals chocolade, bouillon, melk enz., aan de zware lijders te verstrekken, de instrumenten uit te koken en alles voor de verbandwisseling gereed te zetten, geregeld in den loop van den dag toe te zien op het schoonhouden der privaten, nadat zulks eiken morgen na de ochtendvisite ook door mij was geschied, en op de zin delijkheid in, onder en rondom de ziekenzaal en in de keuken. Yan de opkomende wacht werd één ziekenverpleger uitsluitend belast met de opname en opschriftstelling der temperaturen van gewonden en zieken zulks geschiedde 4 maal daags, nl. te 7 uur 's morgens, 12, 4 en 8 uur 's avonds, in volgorde van de ligplaatsen

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 311