64 der lijders; deze temperatuurlijst werd mij bij elke ochtend en middagvisite en 's avonds te 9 uur nogmaals getoond. Waren ei vele lijders, dan werden twee ziekenverplegers voor de tempe- ratuur-opname en toediening der voorgeschreven geneesmiddelen het zetten van jodoform-, tannine-lavementen enz. aangewezen.' Onder niet te drukke omstandigheden werd den tweeden bij zwaardere tijden den derden ziekenverpleger, uitsluitend opge dragen onder controle van den sergeant-ziekenopzichter toezicht uit te oefenen op eene goede toebereiding der spijzen in de keuken, het afhalen en juist verdeelen van het voor de zieken beschikbaar gesteld versch geslacht rund- of karbouwenvleesch het in ontvangst nemen der gefourageerde rijst, het uitdeelen' aan alle zieken en gewonden der voor hen gereed gemaakte voedingsmiddelen, voorts den sergeant-ziekenopzichter behulp zaam te zijn bij de toebereiding der extra voorgeschreven ver- verschingsartikelen, verder in den loop van den wachtdag kleine verbandjes bv. voor voetwondjes enz., aan te leggen, indien zulks noodig was. Buiten de uren voor het wachtdoend personeel benoodigd om aan hunne boven opgesomde speciale werkzaamheden te voldoen deelden de op wacht zijnde ziekenverplegers overigens gemeen schappelijk in hunne andere diensten als wachtdoende. In den voornacht was steeds de eene, in den nanacht de andere zieken verpleger op wacht. In de drukke tijden was dus den eenen dag de eene helft, den anderen dag de andere helft van het hospitaalpersoneel op wacht, in de minder drukke dagen had elk ziekenverpleger 2 vrije dagen. Dit laatste was evenwel geen regel, daar het herhaaldelijk voorkwam dat ziekenverplegers aan uitrukkende patrouilles voor eenige dagen moesten woeden toegevoegd, waardoor anderen dan moesten invallen, zoodat op ^ze memguiaal wederom zwaardere diensten van het thuisblijvend personeel moesten geëiseht worden, ongerekend noo- et ieit, dat te Koetö Lmtang in bovengenoemde tijden nogal eens enkele ziekenverplegers aan verschillende ziekten sukkel en, niet het mmst de sergeant-ziekenopzichter zelf, zöodat zij met voor diensten beschikbaar waren. Behalve het hospi taalpersoneel werden een zeker aantal geschikte dwangarbei- s bij. de ziekenzaal tewerk gesteld. Zoo- waren er voor de

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 312