65 gelijkvloersche afdeeling A., al naar gelang van het aantal patiënten, 2 a 3 belast met het helpen der lijders indien deze hunne behoeften moesten doen, het schoonmaken der urinalen en van de steekpan, zoo noodig het verleggen der zieken onder controle van een ziekenverpleger, het schoonhouden van den vloer dezer afdeeling, het afwasschen der etensborden, het geven van drinkwater aan de lijders, het toedienen van spijzen aan zwakken en gewonden, met den uitdrukkelijken last om bij de minste verdachte verschijnselen van een zieke of gewonde onmiddellijk het wachtdoend personeel te waarschuwen. Met dezelfde werkzaamheden werden ook op de le verdieping (af deeling B.) steeds 3, meestal 4 dwangarbeiders belast, omdat hier als regel de zwaarste zieken en gewonden verpleegd wer den, die dus ook de meeste hulp noodig hadden. Overdag deden alle vier dienst, 's nachts daareniegen waren er in den voornacht twee en in den nanacht 't zelfde aantal op wacht. Het moet gezegd worden, dat over 't algemeen deze bij zieken en gewonden te werk gestelde dwangarbeiders goede diensten bewezen en de taak der wachtdoende ziekenverplegers veel verlicht hebben. Verder waren er in de keuken 2 of 3 geëm- ployeerd, waarvan er een als vaste kok fungeerde, die op den duur, rekening houdende met de omstandigheden, de spij zen goed en zindelijk kookte; deze kok heeft dan ook gedu rende nagenoeg den geheelen tocht als zoodanig uitstekend dienst gedaan. Met het schoonhouden der privaten, het ledigen benedenstrooms der petroleumblikken met faecaliën gevuld, het zorgen voor voldoende afwaschwater was eveneens een vaste dwangarbeider belast, terwijl verder nog beschikbaar waren: voor het koken en uitwasschen der vuile windsels, 1 dwangar beider voor het aandragen van water voor keuken en operatie huisje, 1 dwangarbeider; voor het reinhouden van dit huisje en zijne omgeving, eveneens 1 dwangarbeidervoor het dagelijksch transport per tandoe der gewonden naar het verbandhuisje en terug naar de ziekenzaal of het officiersverblijf, een vaste ploeg van 4 stevige dwangarbeiders. Meestal konden nog aan recon valescente dwangarbeiders lichte diensten worden opgedragen, zooals het wieden van gras, het schoonvegen der ruimte in en onder de ziekenzaal, het maken van hoofdkussens, bestaande uit Bijl. 45 5

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 315