66 matten gevuld met alang-alang voor de lijders enz. Dagelijks werd door mij de ligging, voeding, oppassing der lijders, reinheid der ligplaatsen en overige gedeelten in, onder en om de ziekenzaal, in keuken, privaten, lijkenhuisje, operatie-huisje gecontroleerd en den sergeant-zieken opzichter met zijn personeel eveneens uitdrukkelijk opgedragen 't een en ander steeds zorgvuldig na te gaan. Ten slotte was aan eiken ziekenverpleger in afdeeling A. en B. een bepaald vak met zieken en gewonden aangewezen, voor welks ontruiming in geval van brand hij in 't bijzonder te zorgen had. d. Dienst van het geneeskundig en het liospüaalpersoneelverple ging der gewonden en zieken gedurende den marsch. Gedurende den marsch werd steeds een Amboineesch soldaat ziekenverpleger met de noodige medicijn- en verbandtasschen bij de hoofdcolonne ingedeeld, het ander personeel bij gewon den en zieken aan het hoofd van den grooten trein, zoodanig dat tusschen een zeker aantal tandoe's één ziekenverpleger mar cheerde, belast met het toezicht over een gedeelte der zieken, terwijl de officier van gezondheid zich bij den colonnecom- mandant ophield. De verband- en medicijnkisten waren steeds in de onmiddellijke nabijheid van den sergeant-ziekenopzichter, en aan den staart van den trein liep steeds een Amboineesch soldaat-ziekenverplger met één of twee tandoe's, ten einde ach terblijvende zieken te kunnen opnemen. Een der Amboineesche soldaten-ziekenverpleger was steeds bij toerbeurt, ook op marsch- dagen, op wachtdiens taak was tevens om 's avonds bij het bivak- betrekken te zorgen voor de temperatuuropname der vervoerde lijders en anderen die zich ziek meldden, voorts om den sergeant- ziekenopzichter behulpzaam te zijn bij de verstrekking der spij zen en ververschingsartikelen aan bovenbedoelde ernstige zie ken. Zoodra nu 's namiddags een boschbivak zoude betrokken worden, werd allereerst, onder toezicht van den sergeant-zieken opzichter en met medewerking van het geheele personeel en de bij de ambulance ingedeelde dwangarbeiders, op een te voren reeds in overleg met den colonnecommandant, later door den chef van den staf aangewezen gunstige plaats eene doorloopende,

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 316