68 daarom werd later zooveel mogelijk ook van matten gebruik gemaakt. Het zoude met het oog op het bovenstaande daarom alles zins aanbeveling verdienen, om bij excursies waarbij noodwendig, boschbivaks betrokken zullen moeten worden aan het ambu lance-materieel eenige rechthoekige lappen dun, licht, water dicht bruin tentdoek geen zwart verlakt toe te voegen,, zoowel ter beveiliging der zieken tegen regens, alsook ter plaatsing over hunne ligplaats, veelal bestaande uit eene on derlaag van natte bladeren. De ellende door vele zieken gedu rende deze excursie in boschbivaks geleden door het gemis aan behoorlijke bedekking maakt het medenemen van dergelijk niet te zwaar tentdoek in den vervolge tot een onafwijsbaren. eisch. e. Voeding der lijders. Ie. In de ziekenzaal. Bij een verblijf der zieken en gewonden in eene tijdelijk in gerichte ziekenzaal kon de voeding der lijders in voldoende- mate geregeld worden; zij bood wel geen ruime afwisseling, aan, doch dat was onder de gegeven omstandigheden niet te verhelpen. Drie maal daags, nl. 's morgens te 7 uur, 's middags te 12 urn en 's middags te 5 uur, werd aan zieken en gewonden roode rijst verstrekt, hetzij droog gekookt, hetzij voor de buiklijders zacht; deze laatste werd zoo mogelijk met wat verdunde zoete- blikkenmelk aangemengd; was er voldoende suikerrietstroop aanwezig, dan kregen de zieken, zoolang de voorraad strekte, 's morgens daarvan bij de hard of zacht gekookte rijst. Yerder werd 's morgens koffie verstrekt, 's middags te 12 uur eene sajoer, gereed gemaakt van te verkrijgen kruiden, laboe Het was mogelijk met de beschikbare krachten matten mede te voeren;. evengoed zal dit met tentlappen kunnen gebeuren, die dan tevens als bedekking- kunnen dienen van tandoe's of van de aan bamboes gedragen stalen veldbedden. Het personeel van den Geneeskundigen Dienst zal daardoor sneller en beter voor de zieken kunnen zorgen, minder laat gereed komen en zelf de hoog: noodige rust eerder kunnen genieten. D. v. O. Vie Afd.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 318