70 bivak betrokken werd, was er geen tijd om onderweg voor de per tandoe vervoerde lijders iets gereed te maken, zoo dat gewoonlijk hunne voeding bestond uit 2 maaltijden, één 's morgens te 6 uur en één na het bivakbetrekken. Yoor enkele zware lijders werd evenwel voor onderweg verdunde blikkenmelkT soms ook wel zachtgekookte rijst en thee medegenomen. De minder zware lijders die bij de ambulance te voet volgden kookten gewoonlijk 's morgens hun eigen voeding en namen hiervan eene hoeveelheid mede voor gedurende den marsch. Bij: aankomst in het bivak werd, indien dit eene kampong was, on middellijk na onderdakbrenging der lijders voor dezen door den vasten dwangarbeider-kok rijst gekookt en van buitgemaakte kippen of eenden eene krachtige soep, hetzij als zoodanig, hetzij, als sajoer bij de rijst te gebruikenin het Karo Batak-gebied, de Pak-pak en onafhankelijke Batak-landen was er af en toe ook. gelegenheid varkensvleesch te verschaffen. Daarnevens werd voor de zware lijders steeds ruim gebruik gemaakt van verver- schingsartikelen, als chocolade, sago met melk of verdunde blik - kenmelk alleen, bouillon van Cibils vleesch-extract enz. Moest daarentegen een boschbivak betrokken worden, dan bestond de- avond- en morgenvoeding meestal uit zacht- of hardgekookte- roode rijst, met wat verdunde zoete blikkenmelk smakelijker toebereid, daarnevens in ruime mate uit ververschingsartike- len, zooals chocolade, sago-pap, enz. Was er gelegenheid ge weest van het laatstgepasseerde kampong-bivak kippen of een den mede te nemen, dan werd van deze dagelijks een deel verbruikt; zulks was o.a. het geval gedurende den tocht van Koetö Lintang naar de Alaslanden en van Bambèl naar het Karo Batak-gebied. In de onafhankelijke Batak-landen moest gedurende eenige dagen, wegens gebrek aan rijst, gebruik ge maakt worden van gekookte ketela. Ten slotte dient alhier melding gemaakt te worden van eene menschlievende attentie,, door de echtgenoote van den postdirecteur te Siboga betoond aan de zware zieken bij hunne aankomst aldaar, daarin be staande, dat deze 's avonds onthaald werden op uitstekend klaar gemaakte kippensoep en keurig taartgebak, en den volgenden morgen vóór het embarkement op gort met stroop. Door bemiddeling van den eerstaanwezend officier van gezondheid te-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 320