'72 een bij enkelen gekwetsten noodig chirurgisch ingrijpen. Te 11 uur 's morgens aangevangen, waren deze werkzaamheden, met een rust van J uur 's middags, te 5^ uur afgeloopen. De gewonden van Reröbö werden eveneens opnieuw onderzocht en verbonden. 18 Maart. Versterking Gemoejang Te 7 uur 's morgens van Akol afgemarcheerd, bereikte de aanvalscolonne te 11 uur een hoog punt, van waar uit een prachtig uitzicht werd verkregen over de uitgestrekte vlakte van Gajö-Loeös en op 800 M. vóór en beneden ons op de stevige heuvelversterking Gemoejang, ter rechterzijde van de kampong Pëpare'q Goïp (zie Plaat II fig. 8). Bij den aanval op deze rechthoekige versterking Gemoejang bevond de chef der ambulance zich met de Amboineesche soldaten-ziekenverplegers Pinaria en Tanod bij den colonne commandant, die zich met de reservebrigade der aanvalscolonne op een punt had opgesteld op ongeveer 20 M. van de borst wering verwijderd. Op deze wijze konden alle vóór de ben- teng verkregen gewonden zeer vlug voorloopig verbonden en in veiligheid gebracht worden. Toen de brigades de versterking- waren binnengedrongen en het gevecht daar binnen zoogoed als afgeloopen was, kon tot de verbandlegging worden over gegaan der overige gewonden die niet gedurende het gevecht van uit de versterking naar buiten de borstwering hadden kunnen komen om aldaar verbonden te worden, en nog niet door de inmiddels naar binnen gezonden Amboineeschen sol daat-ziekenverpleger van een verband voorzien waren gewor den. Intusschen was de trein met de rest van het hospi- taalpersoneel en de ambulance-kisten op het gevechtsterrein aangekomen, zoodat nu over voldoende verbandmateriaal kon beschikt worden om tot eene definitieve verbandlegging over te gaan. Eene der talrijke in de versterking aanwezige over dekte kuilen, met twee tegenover elkaar gelegen, tot ruim 1 M. hoogte door aarden zoden begrensde omwandingen, werd tot hulpverbandplaats ingericht, de verbandkisten No. 1, 2 en 3 opgesteld, geopend, instrumenten in gereedheid gebracht,

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 322