74 den colonnecommandant en de bij dezen aanwezige reserve brigades. Terwijl de ambulance bezig was eenige gewonden waaronder een met eene zware bloeding uit de arteria tempo ralis op een nogal zwaar beschoten terreinstrook te verbin den, zocht en vond de colonnecommandant meer zijwaarts een terreindekking, waarachter gewonden en personeel beter bevei ligd waren. De rest van het hospitaalpersoneel bevond zich met de overtollige ambulance-kisten bij den trein, alwaar de sergeant-ziekenopzichter in opdracht had voor de gewonden van Gemoejang en andere zieken, eventueel nieuw verkre gen gekwetsten bij den trein zorg te dragen. Toen de briga des de versterking binnendrongen en de colonnecommandant daarop onmiddellijk volgde, moesten eerst vóór de borstwe ring nog eenige gewonden onder zijdelingsch vuur verbon den worden, waarna de ambulance der aanvalscolonne met alle tot dusver verkregen gewonden door de gemaakte opening in de versterking kon komen. Dit laatste ging met groote moeilijkheden gepaard, daar de borstwering vrij hoog, de ge maakte opening betrekkelijk klein was en overal aangepunte bamboe en randjoe's dicht opeengeplant stonden, terwijl aan de achterzijde de aarden wal loodrecht en diep naar beneden afliep in eene droge sloot. Na verdrijving met karabijnvuur door de dekkingsbrigade der ambulance van eenige gewapende vijandelijke vluchtelingen die in onze richting trachtten te ontkomen, daarop verwijdering van randjoe's, 't uittrekken van stukken der stevige bamboe-ompaggering, het aanbrengen aan buiten- en binnenzijde van lange schuine loopplanken, kon den de tandoe's met gewonden, de loopende gekwetsten en de benoodigde ambulance-kisten met de ambulance, onderdekking van bovengenoemde brigade maréchaussee, den door den colon necommandant in de kampong genomen weg volgen. Op kor ten afstand achter de ageerende brigades werd daarna op een gunstig, goed beschaduwd, zooveel mogelijk naar alle kanten te overzien, open kampong-terrein de hulpverbandplaats inge richt, waar de reeds geholpen verbondenen van buiten de ver sterking onder eenige aanwezige overdekte lage hutjes op mat ten werden neergelegd, de nieuwe gekwetsten onder handen genomen, terwijl de rest van het bij den trein zich bevindend

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 324