75 hospitaalpersoneel ter assistentie werd opgeroepen. Bij aan komst bij mij deelde de sergeant-ziekenopzichter mij mede, dat- bij den trein, ten gevolge eener beschieting in den rug door opdringende benden in het omliggend heuvelterrein, een 4-tal personen gewond waren, waarvan een dwangarbeider ernstig: door een schot dwars door de linker bovenkaak. Patiënt had bij aankomst in de hulpverbandplaats reeds zeer veel bloed verloren, doch het gelukte mij met behulp der Bellocsche sonde de neusgangen voor en achter stevig te tamponneeren, waar door de continueele bloedafvloeiing naar de neuskeelholte tot staan gebracht werd. Te 11£ uur 's morgens werd het eerste verband aangelegd, te 5 uur 's namiddags het laatste. Alle ge kwetsten werden daarop zoo spoedig mogelijk in een ruime wo ning in dezelfde kampong gehuisvest, welke woning de volgende dagen steeds gerieflijker werd ingericht, verbeterd en uitgebreid, zoodat ten slotte daarvan een tijdelijke ziekenzaal is geworden, die reeds vroeger in dit rapport uitvoerig beschreven werd. Den dag volgende op de vermeestering van het kampong-com plex was te 11 uur 's morgens het verbandhuisje gereed en kon daarna onmiddellijk worden overgegaan alle gewonden nauwkeuriger te onderzoeken en chirurgische kunstbewerkingen te verrichten, hetgeen, met een half uur rust tot nuttiging van het middagmaal, 's avonds te 6 uur geëindigd was. 4 April. Versterking Bciclaq. 's Morgens vroeg te 4 uur marcheerde de aanvalscolonne met ambulance en alle beschikbare tandoe's af naar Badaq, dat te 5i uur bereikt werd. De Europeesche soldaat-ziekenverpleger en één Amboineesch soldaat-ziekenverpleger bleven te Koetö- Lintang achter ter verzorging der lijders in de ziekenzaal. De aanval begon te 5f uur, te 6| uur waren de brigades- binnengedrongen. Aan de aanvalscolonne werden op last van den colonnecommandant toegevoegd, eerst een Amboineesch soldaat-ziekenverpleger (Tanod), later de Europeesche sergeant- ziekenopzichter Zeiler, met de noodige verbandmiddelen, die- de gekwetsten onder zeer moeilijke omstandigheden en zwaar vuur voor de versterking moesten verbinden (zie Plaat II hg. 10)..

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 325