Zooals uit de schets duidelijk zichtbaar is, was de eenige plaats waar de gewonden eenigszins beveiligd waren tegen het :zwaar vijandelijk vuur der aanvalspunten gelegen achter de M. hooge galangan, loopende langs den oever der 5M. breede Pangor-rivier, welke plaats drassig doch onbebouwd was en omgeven door natte sawahs; deze vond men ook overal aan de andere zijde dezer rivier. De ruimte tusschen rivier en borstwering, 6 a 7 breed, was overal opgevuld met bamboe-versperringen en groote massa's randjoe's; de tusschen deze versperringen vallende en daarin verward rakende ge wonden die niet vervoerbaar waren werden op de plaats hun ner verwonding met groot levensgevaar en na overwinning van vele moeilijkheden verbonden, daar de bamboe-doeri en randjoe's nauwelijks eenige vrije beweging, nog minder ver voer toelieten, terwijl de bamboe-schietkokers in twee op elkaar volgende rijen vrij laag waren aangebracht, zoodat de voor liggende terreinstrook tot manshoogte geheel bestreken werd. Ha de verlandlegging werd den gewonden aangezegd plat op ■den grond te blijven liggen, totdat later hun vervoer uit de versperringen mogelijk zoude worden. De andere gewonden ■die. zich nog konden voortbewegen kropen langzaam naar den van de versterking afgekeerden oever der Pangor-rivier, waar zij, halverwege in het water zittende of liggende, onder dien oever voldoende voor het vijandelijk vuur beveiligd waren en verbonden konden worden, terwijl zij daarna van gunstige oogenblikken gebruik maakten om, door de rivier wadende, ■den anderen oever te bereiken, waar zij achter de galangan meer beveiliging vonden in de op de schets aangegeven tijde lijke ligplaats der gewonden. Dat onder deze omstandigheden, ■door contact der wonden met beslijkte kleeren, vuil rivier water, sawah-modder, onvoldoend gedesinfecteerde handen der verbandleggers, in eéne dergelijke vuile drassige omgeving van eene behoorlijke antiseptiek geen sprake was en later bleek dat vele wonden geïnfecteerd waren vooral met den staphy lococcus pyogenesaureus behoeft wel geen nadere toelichting. Toen de brigades begonnen binnen te dringen, daalde de colonne- •commandant met de reserve en de rest der ambulance van den ob servatie-heuvel dicht bij de kampong, van waar af men het verloop

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 326