77 van den aanval kon volgen, af en begaf zich naar het punt waar de troepen binnengedrongen waren.Daar nam de chef der ambulance de leiding van den sergeant-zieken opzichter over, hielp de rest der gewonden voorloopig verbinden, begaf zich daarna met al het personeel en de gekwetsten nadat het pad was vrijgemaakt van randjoe's, bamboedoeri en andere bamboeversperringen en lange planken van de binnenzijde der- borstwering over de daarachter gelegen gedeeltelijk breede natte sloot, gedeeltelijk moerassigen grond waren aangebracht in de versterking. Dit vervoer der tandoe's over de vrij hooge met bamboes en randjoe's dicht beplante borstwering gaf weer tot groote moeilijkheden en vertraging aanleiding. Direct daarop werd eene geschikte plaats tot inrichting eener hulpverband- plaats gezocht en gevonden in de nabijheid van eene op palen staande woning, waaronder, op matten neergelegd, alle behan delde gewonden eene veilige en koele ligplaats vonden, dicht aan de rivier. Te 6 uur met de eerste verbandlegging begonnen, waren te 9J uur 's morgens de ambulance-werkzaamheden in de versterking afgeloopen, waarna de geheele ambulance, uitgezon derd 1 Amboineesch soldaat-ziekenverpleger die bij den colonne commandant achterbleef, met de gekwetsten onder dekking huis waarts keerde en te 11 uur in het bivak Koetö Lintang aan kwam. Met het oog op de ongunstige omstandigheden waaronder de wonden hadden verbonden moeten worden, vooral het contact met modderige kleeren, aarde en water, werden alle verbanden onmiddellijk opnieuw geopend, de wonden thans behoorlijk ge desinfecteerd, kogels geextraheerd enz., totdat te 4 uur 's namid dags alle gekwetsten van een nieuw en goed aangelegd verband voorzien waren. Gedurende het vervoer huiswaarts werd het transport door eenige schutters op grooten afstand onder vuur genomen, zonder ons evenwel eenig nadeel toe te brengen.' De tandoe Snethlage bewees ook hier weer voor het vervoer van den gewonde Palit (buikschot in de navelstreek) uitstekende diensten. 21 April. Kampong-complex Tjané OekÖn en Toenggöl. 's Morgens te 7 uur werd met 8 brigades maréchaussée en 4 groepen der mobiele colonne van Koeala Simpang langs de--

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 329