78 Tripa-rivier opgerukt naar de versterkte kampongs Tjané Oekön en Toengöl; te 11£ uur werd de open sawah-vlakte rondom •dit kampong-complex bereikt en na verkenning deze versterking te 12j uur aangevallen. Behalve de Europeesche soldaat-zie kenverpleger Stoker en een Amboineesch soldaat-ziekenverple ger te Koetö Lintang ter verzorging der lijders in de zieken zaal achtergelaten, was de geheele ambulance met de kisten No. 1, 2 en 3 en alle beschikbare tandoe's medegenomen. Bij de aanvalscolonnes werden op last- van den colonnecomman dant medegegeven, aanvankelijk 2 Amboineesche soldaten-zie kenverpleger (Tamunu en Sopakuwa), later bovendien den Eu- ropeeschen sergeant-ziekenopzichter Zeiler en den Amboinee- schen soldaat-ziekenverpleger Kalahala, terwijl korten tijd daarop de chef der ambulance en de rest van het hospitaalpersoneel met het oog op de vele gewonden toestemming verkregen zich naar het terrein van het gevecht te begeven, waar onze hulp dringend noodig bleek. Vooral leverde het transport van den levensgevaarlijk gewonden Europeeschen sergeant Bantz {schot door de linker vena cruralis vlak onder den band van Poupart) groote bezwaren op. Deze gekwetste lag, door den sergeant-ziekenopzichter Zeiler voorloopig verbonden, op 10 pas voor de borstwering in de modderige sawah; het verband werd wegens de doorgaande bloeding door mij nog versterkt; 't was zeer urgent den gewonde naar een veiliger plaats over te brengen, ten einde tot de noodzakelijke onderbinding der ge troffen ader te kunnen overgaan. Slechts één dwangarbeider was onder het zwaar vijandelijk vuur vooruit te krijgen om de tandoe op te nemen, waarin wij na veel moeite met vereende Krachten den zwaar gebouwden sergeant hadden ingewerkt deze dwangarbeider werd evenwel naast mij door een vijan delijk schot in de bil getroffen, toen hij de pikoelan wilde op nemen, en moest zich dus daarop verwijderen. Onmiddellijk daarop werd evenwel op mijn last de tandoe door de drie mij vergezellende Anboineesche soldaten-ziekenverpleger Pinaria, Tanod en Kalahala opgenomen en gelukte het ons, door de zeer modderige sawah heen, een kleinen, voor hulpverbandplaats het gunstigst gelegen pisangtuin te bereiken, die aan de borst wering grensde, waar de brigades marechaussée onder kapitein

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 330