79 Scheepens intusschen waren binnengedrongen. Overal elders was de geheele versterking omgeven door modderige sawah met jongen aanplant, waartusschen op vele plaatsen bovendien nog vele randjoe's zoogoed als onzichtbaar aangebracht waren. Bovengenoemd pisangtuintje was het eenige te bereiken droog stuk grond, was bovendien beschaduwd, tamelijk dicht bij een langs de kampong stroomenden zijtak der Tripa-rivier gelegen en verschafte gezichtsdekking; daartegenover stond dat het dicht onder de vijandelijke borstwering lag, hetgeen in dit geval echter minder gevaar opleverde, omdat van dezen kant uit de binnengedrongen marechaussée's den vijand voor zich hadden uitgedreven, dus van de in dat tuintje opgerichte hulpverband- plaats af. (Plaat III fig. 11.) Toch had de ambulance in den aan vang te werken onder tamelijk langdurig vuur uit de linker flank en moest steeds zorgvuldig acht gegeven worden op vijan delijke gewapende vluchtelingen, die aan de zijde der ambulance, langs de rivier en het op de schets geteekend pad blijkbaar kampong Lampelan trachtten te bereiken, zoodat herhaaldelijk op deze vluchtenden, die onze verbandplaats dicht naderden en telkens eene paniek onder de bij ons ingedeelde dwangarbeiders veroorzaakten, aanvankelijk door eenige Amboineesche soldaten- ziekenverpleger gevuurd moest worden. Eveneens moest nog een met klewang over de borstwering vluchtende en recht op de ambulance instormende Gajo in de hulpverbandplaats, op een paar pas afstand van den gewonden luitenant Aukes, door eenige toeschietende maréchaussee 's worden afgemaakt; zulks geschiedde terwijl ik bezig was met de onderbinding der vena cruralis van den sergeant Bantz, die groote moeilijkheden opleverde, daar van een Esmarchsche Schlauch geen gebruik te maken was. Na uur evenwel kon verder in deze verband- plaats rustig, zonder stoornis worden doorgewerkt. Tel2iuur met de verbandlegging begonnen, waren te 4 uur alle gekwet sten voorloopig verbonden, waarna deze onmiddellijk vervoerd werden naar de 5 minuten verwijderde kampong Lampelan, waar overnacht zoude worden. Hier werd dadelijk een huis tot ziekenzaal ingericht en, met het oog op de omstandigheid dat de meeste wonden in contact geweest waren met modder, door het vallen der gewonden in de natte sawahs, terwijl vele wonden

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 331