80 ditmaal zeer diep en zwaar waren, besloten alle gekwetsten opnieuw grondig te reinigen en verder chirurgisch te behandelen; alle instrumenten werden opnieuw uitgekookt en met gekookt water en chinosol schoongemaakt. Te 4£ uur 's namiddags daarmede begonnen, waren te 's avonds 9J uur alle gekwetsten opnieuw nauwkeurig gedesinfecteerd en verbonden. In aanmer king genomen den langdurigen marsch vóór den aanvang van het gevecht, daarna de langdurige actie en het onophoudelijk doorwerken aan het groot aantal en zware gewonden, was deze dag voor de ambulance een zeer vermoeiende. Den 22en April 's morgens vroeg werd begonnen met het vervaardigen van eenige bamboe tandoe's, ongeveer model Sneth- lage, daar het aantal beschikbare zeildoeken tandoe's voor het groot aantal gewonden onvoldoende was. Te 9f uur marcheer de het gewondentransport met de ambulance af, onderdekking der vier groepen van de colonne de Graaf, aanvankelijk den rechter oever der Tripa-rivier volgende, later, voorbij Kendawie, den linkeroever, 's Namiddags te 5| uur werd na een moeilijk vervoer, waarbij 4 maal bovengenoemde snelvlietende stroom doorwaad moest worden, het transport in den aanvang licht beschoten werd en de gewonden bovendien veel van de zonne hitte te lijden hadden, het bivak Koetö Lintang bereikt, alwaar onmiddellijk voor goede ligging, voeding en lafenis der gekwet sten gezorgd werd. Na eene rust van J uur kon 's avonds te 6 uur een aanvang gemaakt worden met de hoogst noodza kelijke verbandlegging van de ernstige gekwetsten. Den 23en 's morgens te 8 uur werden alle verbanden losgemaakt, de won den zorgvuldiger onderzocht en behandeld, waar noodig chirur gisch ingegrepen; er werd onafgebroken doorgewerkt met al het beschikbare personeel tot 's namiddags 4 uur, toen alle ver banden gereed waren. Dienzelfden namiddag keerde de colonnecommandannt met 8 brigades maréchaussee in ons bivak terug. 11 Mei. Versterkte kampong Penösan. Nadat de colonne de Graaf reeds zeer vroegtijdig op marsch gegaan was tot het bezetten van eenige stellingen rondom kampong

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 332