81 Penosan, vertrok de colonnecommandant met de aanvalsbriga- des, ambulance en alle beschikbare tandoe's te 7J uur 's morgens van Koetö Lintang en bereikte te 11 uur de sawah-vlakte rondom genoemde kampong gelegen, waarop te 1H uur de aanval begon aan de aanvalscolonne werden toegevoegd 2 Amboineesche soldaten-ziekenverpleger, met de noodige verbandtasschen en 6 tandoe's. Met het oog op het groote aantal gewonden dat in de ziekenzaal aanwezig was, werden door mij de sergeant-zieken verpleger Zeiler, de Europeesche soldaat-ziekenverpleger Stoker en nog een Amboineesch soldaat-ziekenverpleger te Koetö Lintang achtergelaten, terwijl, behalve de rest van mijn hospitaalperso- neel, nog medegingen de Europeesche korporaal-ziekenverpleger Talsma en de andere soldaten-ziekenverpleger uit Koeala Sim pang. De officier van gezondheid der 2e klasse Blankenberg, juist 2 dagen te voren aangekomen, vergezelde mij en assisteerde bij de behandeling der gewonden. De hulpverbandplaats werd ingericht op een licht verhoogd, droog stuk gawah-terrein A, in front en aan de linkerzijde begrensd door een 30 c.M. hooge galangantusschen dit eenigste stukje droge grond en de 200 M. daarvan gelegen versterking bevond zich overal natte sawah met jongen rijstaanplant, zoo ook zij- en achterwaarts der ambulancerechts bevond zich een vervallen sawah-huisje, daar naast een oude vrij hooge sawah-dijk en een hooge, weinig schaduwgevende boom, waaronder de trein opge steld werd, en meer achterwaarts de kleine kampong Gëgarèng (zie Plaat III, fig. 12). Deze plaats der ambulance was betrek kelijk ongunstig: le. omdat zij te ver van de versterking afgelegen, 2e. aan te groote zonnehitte blootgesteld, en 3e. te ver van goed water afgelegen was. Op de mogelijkheid van dit laatste was door mij gerekend daarom waren eenige petroleumblikken met gekookt water me degenomen, die dan ook goed te pas kwamen. Om het tweede bezwaar te ontgaan, werden alle gewonden zooveel mogelijk in het kleine sawah-huisje onder dak gebracht, en achter de hooge galangan G, waarop nog eenig overhangend schaduwgevend struikgewas groeide. De plaats onder den grooten schaduw- boom was al zeer ongeschikt; het terrein was hier wat buit- Bijl 15 6

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 333