82 vormig verheven, zoodat de daar opgestelde trein al spoedig de aandacht van eenige schutters in de versterking (zie schets) trok en onder vuur genomen werd, waarna het geheel meer ach terwaarts beveiliging zoeken moest. Daarna trok de ambulance het vuur uit de versterking, welk vuur lang aanhield, terwijl in onzen rug door opdringende Gajö 's ook op verren afstand schoten gelost werdenvan deze schutters werd er één neer gelegd, terwijl de overigen door eene inmiddels uitgezonden brigade in bedwang en op afstand gehouden werden. Midden onder het gevecht werden ten slotte de personen op de hulp ver bandplaats, ten gevolge van een misverstand, door eene voor uitgeschoven groep die het omringende terrein moest bewaken en op tamelijk grooten afstand van ons verwijderd was voor vijanden aangezien, met dat gevolg, dat wij gedurende 20 minuten onder salvo vuur werden genomen, welk vuur ons zeer be moeilijkte in onze werkzaamheden en eene paniek veroorzaakte onder de gewonden en dwangarbeiders, vooral toen twee offi ciersbedienden door dat vuur getroffen werden en de op den grond liggende, reeds verbonden gewonde luitenant Ebbink nauwelijks aan een dergelijk lot ontsnapte. Zoo voorzichtig mo gelijk werd op mijn last in de pauzen tusschen de salvo's de geheele ambulance met de gewonden zonder verdere ongeluk ken zijwaarts achter galangan G en het daaraan grenzend, naar de kampong Gëgarèng afglooiend droog terrein in veiligheid gebracht, terwijl collega Blankenberg mij verder assisteerde met de onderbinding van de doorschoten art. maxillaris externa, diep in den hals van een maréchaussee, die reeds in vrijwel bewus- teloozen toestand door het vele bloedverlies juist bij ons gebracht werd, welke onderbinding geen uitstel gedoogde. Na afloop hiervan konden ook wij ons met dezen gewonde achter den bovengenoemden dijk in veiligheid stellen, terwijl nagenoeg ge lijktijdig het misverstand ontdekt werd en het eigen vuur op hield. Het nadeel van den te grooten afstand waarop wij van Pënösan verwijderd waren deed zich bij bovengenoemden ge wonde gevoelen. Was de hulpverbandplaats dichterbij geweest, dan ware waarschijnlijk de bloeding eerder tot staan gebracht en de lijder, die nu ongeveer 2 uur later aan de gevolgen der acute anaemie overleed, behouden gebleven. Evenwel dient

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 334