84 genoemde verwijderd en waar voldoende helder water ge vonden werd. Overal elders bevonden zich rondom kampong; Tampèng niets dan grootendeels natte sawah-velden met ver- schen aanplant, nergens schaduw. Aangezien de ambulance reeds te 94 uur op de aangewezen plaats geïnstalleerd en er nou eenige tijd beschikbaar was alvorens de brigades ten aanval oprukten, werd daarvan gebruik gemaakt om van het in het pisangtuintje staand huisje eenige planken weg te breken en. een noodoperatietafel in gereedheid te brengen, waarnaast een tweede tafeltje, waarop de instrumenten en verbandstoffen werden klaar gezet. Een en ander bleek ons later van zeer veel nut te zijn, daar de gekwetsten nu niet op den °rond behoefden neergelegd te worden, zoodat contact der wonden met aarde, gras, enz. kon vermeden worden, terwijl de chirur gische behandeling en verbandlegging op eene noodtafel veel gemakkelijker geschiedde en minder vermoeiend was Alhoe wel onze hulpverbandplaats eene vrij goede gezichtsdekking bezat, trok het spoedig aanvangend gewonden transport naar ons pisangtuintje blijkbaar de aandacht van de op de schets- aangegeven vijandelijke opstelling, zoodat van af dat oogenblik tot de vermeestering der versterking ('s namiddags te 2f uur) onze werkzaamheden voortdurend, op enkele pauzen na, door vijandelijk vuur gestoord werden. Toen dan ook kort na elkaar drie kogels op de operatie-tafel terecht gekomen waren en vele in de onmiddellijke omgeving insloegen en ten slotte ons wa tervat getroffen werd, zagen wij ons verplicht, ter betere beveiliging der gewonden, deze meer achterwaarts te brengen gei eeltelijk achter pisang- en boomstammen, gedeeltelijk ach ter breede aanplantingen van ananas, die als barrière konden dienst doen, terwijl de bij de ambulance ingedeelde dwang arbeiders eveneens zooveel mogelijk gedekt opgesteld werden. Toen s namiddags te 2f uur de brigades maréchaussée na een gevecht van 5 uur de versterking binnendrongen en- korten tijd daarop een deel van Tampèng in vlammen opging sloegen door de wind vonkenmassa's naar de hulpverband plaats over, waardoor ons huisje in brand geraakte; van hier uit waaiden eenige brandende deelen naar kampong Rërna over, waardoor spoedig ook hier een paar huizen in lichte laaie

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 336