5 juisten slag bezit om den deegbal met de mnis der hand tot een platte schijf van de juiste dikte uit te drukken. De schijf wordt door ongeoefenden te dun gemaakt, door te hard en ongelijk matig drukken, waarop de randen der schijf, om haar weder op voldoende dikte te krijgen, moeten worden omgeslagen. Bij het bakken breekt dan het brood op die plaatsen. Een tweede fout is het te droog maken van het deeg, waartoe beginners, zooals later ook de proef in het groot bewees, steeds geneigd zijn. De schijf dan, bestemd om een groot brood of „damper" van te bakken, had een dikte van BJ a 4 c.M. en een doorsnede van 25 c.M. Deze „damper" werd op een laag sintels van 10 c.M. dikte gelegd en daarna geheel onder de sintels begraven. Na ongeveer een uur was het brood gaar. In Australië wordt de damper gebruikt voor het ontbijt, of wanneer men voorzien kan dat een hout- of waterlooze streek moet worden doorgetrokken. Yoor het ontbijt, omdat dan des avonds het deeg wordt gekneed en bij het ter ruste gaan in de asch van het 's avonds gebruikte vuur wordt begraven en zoo den geheelen nacht blijft liggen. Des morgens heeft men dan zonder eenige verdere bewerking warm brood. Mocht het gebeuren, dat de korst verkoold is, dan is het verkoolde deel gemakkelijk met een mes af te krabben. De damper kan gewoon gesneden worden, zoodat men boterhammen verkrijgt. Is de damper eenige dagen oud, dan kan men er pudding van maken, doorreepen te snijden en deze, met toevoeging van suiker en gedroogde vruchten, in water te koken tot alles een dikke pap wordt. Verder werd nog vervaardigd een „Johny-cake in the pan." Een cake werd gekneed, zoo groot als in een gewone pan met steel, om pannekoeken te bakken, kon gelegd worden. De pan werd daarna op het vuur gezet en de cake nu en dan gewenteld. De uitslag was dezelfde als bij de vorige wijzen, alleen de pan lijdt zeer onder de bewerking. Op stukken petroleumblik werd hetzelfde gedaan. „Jobny cake in the pan" kan eenigszins smakelijker gemaakt worden door toevoeging van vet of boter. In Australië mengt men er ter afwisseling ook vet, suiker en krenten door. Een volgende proef had plaats met alle Europeesche fuseliers van het garnizoen.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 33