88 Talsma, die tot het houden van toezicht over de lijders in de beide ziekenzalen te Bambèl achterbleef. Te 10 uur bereikte de colonne Koetö Lëngat Barö, dat daarop na eene verkenning- die eenigen tijd vorderde te 11 uur werd aangevallen en te IJ uur genomen. Drie Amboineesche soldaten-ziekenverpleger met het noodige verband en 8 tandoe's werden over de ver schillende groepen der aanvalscolonne verdeeld. De hulpver- bandplaats (zie Plaat III. fig. 16) werd ingericht opeeneenigs- zins verheven, zeer droge plek in het dichte bosch, dat de versterking aan de aanvalszijde begrensde en gelegen was op 15 M. der borstwering; langs deze verbandplaats liep een 1 M. breed, modderig, slingerend pad, terwijl de grond in de omgeving der ambulance eveneens zeer modderig en drassig was. Na het eerste schot der aanvallende brigades werd het lage hout dezer boschplek onmiddellijk weggekapt, de operatie- en verbandtafel geplaatst, doch nu zijwaarts der verbandplaats, om den toegangsweg voor de gewonden niet af te sluiten, de matten uitgespreid, waarop de gewonden neergelegd zou den worden, het medegenomen gekookt waschwater voor de wonden gereed gezet en de werkzaamheden onder het per soneel geregeld. Met het oog op het zeer dichte bosch- en struikgewas, dat elk uitzicht rondom de verbandplaats belem merde, werd aan de uitgezette posten de grootste waakzaam heid bevolen. Het vuur uit de benting, alsmede het vuur dat wij een tijdlang in den rug ontvingen was voor de hulpverband- plaats onschadelijk wegens het vele en dichte houtgewas. Te 11 uur werden de eerste, te IJ uur de laatste gewonden ver bonden, waarbij de onderbinding van de rechter doorschoten vena cruralis vlak onder den band van Poupart en de gelijk zijdige art. prof. femoris bij den dwangarbeider Djaka mij zeer groot-e moeilijkheden veroorzaakte. Ten slotte gelukte het na anatomische praepareering der geheele wondplaats de door geschoten deelen a vue te krijgen en de toevoerende en af voerende stukken te onderbinden. Ware de verbandplaats niet zoo dichtbij geweest, de gewonde niet zoo vlug naar ons ver voerd geworden, zeker zoude hij aan de niet te stelpen bloe ding bezweken zijn. Te 2J uur 's namiddags werd de terug- marsch aanvaard, te -5J uur het bivak Bambèl bereikt, alwaar

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 340