89 reeds te voren op mijn last klaargemaakte voeding (gekookte rijst, kalfsoep, koffie, enz.) voor de gewonden gereed stond. Juist na afloop van het gevecht kwam de colonne van Medan, onder bevel van kapitein Wilhelm, aan, waaraan toegevoegd was de officier van gezondheid der 2e klasse de Boer, medebrengende een grooten voorraad ververschingsartikelen, zoodat deze den volgenden dag op ruime schaal aan gewonden en zieken verstrekt konden worden. Den volgenden dag werden alle nieuwe en oude gekwetsten nagekeken en verbonden, hetgeen 's morgens te 7 uur begon en 's namiddags te 5 uur, met J uur rust voor 't middagmaal, beëindigd was. Den 27en Juni werden alle ge wonden die naar Medan geëvacueerd zouden worden in het bijzijn van collega de Boer verbonden. De bovenbeschreven korte mededeelingen betreffende de in richting der hulpverbandplaatsen en de werkwijze der ambulance bij de vermeestering der verschillende versterkingen veroorloven de volgende gevolgtrekkingen. Ie. Een algemeene regel voor de aanwijzing eener plaats waar de ambulance werkzaam zal zijn is niet te gevendie plaats zal voor elk gevecht afzonderlijk door den colonnecom mandant in overleg met den chef der ambulance worden vast gesteld in verband met weersgesteldheid, geaardheid van het terrein en aanwezigheid van gezichtsdekking, van goed water en met het punt van aanval. 2e. Wegens de meestal geringere draagwijdte der grootendeels verouderde vuurwapenen des vijands, de onzuiverheid van zijn schot, het geringer doordringingsvermogen der vijandelijke pro jectielen, kon de hulpverbandplaats steeds zeer dicht bij, ja zelfs op de plaats des gevechts gekozen worden. Dit had het zeer groote voordeel dat gewonden met levensgevaarlijke bloedingen spoedig geholpen konden worden, waardoor zij voor een ver- bloedingsdood behoed werden, terwijl het bloedverlies van andere gekwetsten tot een minimum beperkt kon worden, waardoor het weerstandsvermogen dier gewonden niet veel behoefde te dalen, hetgeen weer aan eene snelle genezing en een krachtiger reactie bij eventueel volgende wond-infectie ten goede kwam. 3e. Eene aseptische wondbehandeling op het gevechtsterrein behoorde tot de onmogelijkhedendaarentegen was eene ge-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 341