90 combineeide aseptische en antiseptische regel; aseptisch waren steeds de instiumenten, daar deze den avond vóór het gevecht nauwkeuiig en langdurig uitgekookt werden, daarna in steriel gaas omwikkeld en in de instumentenbak in kist No. 3 werden medegenomenaseptisch ook de verbandstoffen, die daags voor het gevecht uit nog niet geopende pakjes in de verbandblikken werden opgeborgen. De wonden der gekwetsten daarentegen moesten in den regel als geïnfecteerd beschouwd worden door contact met ingedrongen stukken kleeding, onregelmatige van porseleinscherven voorziene piojectielen, die stukjes kleeding of andere onreinheden, bv. bam boe, modder enz., meevoerden, door aanraking met modder uit sawah s waarin de gekwetsten gevallen waren, door het in- diingeh van stukjes bamboe, gras, of alang-alang, het liggen in modderig water enz. Het is wenschelijk, en zulks bleek uit de latere gevechten ook zeer wel doenlijk, de wonden en hunne omgeving eerst te reinigen met te voren in het bivak gekookt en naar het gevechtsterrein in petroleumblikken of in een martevaan medegevoerd helder water, daarna met medegeno men chinosol- of sublimaatoplossing te desinfecteeren. In plaats van zeep, werd met goed succes ook gebruik gemaakt van zeepspiritus, dit laatste ook tot reiniging van instrumenten, die ongewild met onreine voorwerpen in contact waren gekomen tijdens hun gebruik in de hulpverbandplaats. Het bleek ook wenschelijk en zeer gemakkelijk uitvoerbaar van uit het bivak mede te nemen, eene geïmproviseerde operatie- en eene aan- rechttafel voor instrumenten en verbandstoffen beide tot één tweemansvracht samengevoegd welke in de hulpverbandplaats zeer vlug opgesteld konden worden, waardoor het contact dei- gewonden met den grond niet alleen werd vermeden, maar ook het arbeiden, door minder bukken en langdurig in dezen stand blijv en staan, belangrijk werd verlicht en veel minder ver moeiend was. 4e. Het is hoogst wenschelijk gebleken aan ieder persoon der ambulance eene vaste werkzaamheid bij het behandelen der gewonden op te dragen. Deze regeling kwam vooral aan eene vlugge en regelmatige behandeling der gekwetsten ten goede. Eenige handige dwangarbeiders kunnen belast worden

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 342