91 bv. met het geregeld aandragen van water, chinosol, het vast houden der ledematen der gewonden enz. 5e. Met het oog op de mogelijkheid dat bij felle zonne hitte of onder zwaren regen gewerkt moest worden, was het medenemen van eenige rollen matten uit het bivak noodig, vooral tot betere beveiliging der behandelde gewondendeze matten deden uitstekende diensten, zoowel voor bedekking als- voor onderlaag. 6e. Om te voorkomen dat de ambulance door eigen troepen onder vuur wordt genomen en opdat zij spoedig en gemakke lijk te vinden zal zijn, verdient het aanbeveling haar plaats door een goed en ver zichtbaar kenteeken aan te geven, bv. door eene Roode Kruis-vlag, indien de hulpverbandplaats zich op tamelijken afstand der aanvalscolonne bevindt. b. Bemoeienissen der ambulance met de gewonden van den vijand. Daar de behandeling onzer eigen gewonden reeds nagenoeg' alle beschikbaren tijd in beslag nam en onze voortdurende zorg vereischte, moest ook met het oog op den beperkten verbandvoorraad de hulp aan vijandelijke gekwetsten zeer beperkt wordeneene verbandlegging bij het meestal zeer groot aantal gewonden van den vijand zoude bovendien onze krachten verre te boven gegaan zijn. Werden gewonden als gevangenen naar ons bivak medegenomen, dan deelden ook zij in eene geregelde verbandwisseling en nabehandeling. Zoo werden in de versterking Gemoejang eenige vrouwen en kin deren, die op treurige wijze gekwetst waren en zich in de onmiddellijke omgeving der hulpverbandplaats bevonden, van een verband voorzien. Eenige dagen na de inname van het kampong-complex Koetö-Lintang werden nog twee gewonde kin deren gevondende een, een jongen van 7 jaar, had een verbrijzelde, reeds gangraeneuse linkerhand, koortste hoog; ik amputeerde den onderarm op het 1/3 bovenste gedeelte, de jongen werd in de afdeeling voor Gajo-patiënten opgenomen en genas volledig. De andere patiënte was een meisje van 9 jaar, waarvan beide dijen doorschoten waren, de linkerdij boven dien met uitgebreide verbrijzeling van het been; er was een

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 343