95 neeschen maréchaussee, getroffen in de rechter frontaalstreek door eene donderbuslading; bij dezen gewonde lag, na ver wijdering van twee tamelijk groote en onregelmatig vervormde projectielen uit het rechter voorhoofdsbeen, het pulseerend harde hersenvlies bloot; patiënt kwam zonder bijkomende complicatie van hersenvliesontsteking te Koeta Radja aan, is thans zoogoed als hersteld. Verder bevonden zich onder de hoofdschoten twee, waarbij de kogel bij den een in de rechterbovenkaaks- holte, bij den ander dwars door de linkerbovenkaaksholte in den ondersten neusgang was blijven zitten; beide projectielen werden verwijderd. Borstschoten. Behalve het schot in de borst bij luitenant W., dient ge noemd een borstschot bij een inlandsch fuselier, waarbij het centrum van het borstbeen ter hoogte van de inplanting der 2e rib versplinterd was en eene onregelmatige doorboring ver toonde. Na verwijdering van deze beensplinters kon nergens het projectiel gevonden wordeneene diepe sondeering was gecontraindiceerd, aangezien op den bodem der kleine opening duidelijke pulsatie zichtbaar was, naar de topographische ver houdingen vermoedelijk afhankelijk van het opstijgende deel van den aorta-boog. Iu de volgende dagen werden nog steeds kleine zich afstootende beenstukjes verwijderd; eens werd een licht slurpend geluid waargenomen, zoodat vermoedelijk ook een zeer kleine opening in het borstvlies aanwezig was. Op den dag van evacuatie naar Koeala Simpang was de wondopening in het borstbeen gesloten en voorzien van goede granulaties, zoodat alleen een oppervlakkige huidwond overbleefpatiënt was en bleef koortsvrij. Penetreerende borstschoten, met verwonding dus van de organen der borstholte, kwamen niet voor. Buikschoten. Onder de schotverwondingen bevonden zich vier penetree rende buikschoten, van welke twee genazen. Een dezer gekwetsten, met schotkanaal dwars door den bo venbuik, bezweek een halven dag na de verwonding; een tweede ongeveer 2^ dag daarna; bij dezen laatste werd bij de sectie

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 347