97 - van peritoneaalshock aanwezig, waaronder matige meteorismus. Het wondkanaal wilde zich evenwel in de volgende dagen niet sluiten, intermitteerend bestond lichte temperatuursverhooging en ontlasting soms van vrij veel etter uit de diepte; er moest dus vermoedelijk nog een kogel in de diepte zitten. Eindelijk werd 2 weken na de verwonding in de linkerlendenstreek eene lichte welving zichtbaar, die in de diepte fluctueert; door den linker musc. sacrolumbalis wordt ingesneden en in de diepte doorgewerkt tot plotseling zich eene matig groote hoeveelheid etter naar buiten ontlasttemet den vinger rondtastende, werd ook in den rechter hoek eener onregelmatige abscesholte de kogel vlak bij de wervelkolom gevonden en verwijderd. De uit vloeiende etter had wat faeculente lucht; den 3en dag na de abs- cesopening evenwel konden duidelijk kleine faecesstukjes in den etter drijvende gezien worden. Het gelukte eindelijk het bochtige, 20 c.M. lange wondkanaal van de rugzijde af naar de buik opening geheel te vinden, geregeld te irrigeeren en met dikke gaasstrooken op een goed wijd kaliber te houden voor een be hoorlijken etter-en faecesafvoer; de dieet- en algemeene behan deling werden geregeld als bij den vorigen gewonde, teneinde door zeer geringe faecesvorming de darmfistel spontaan tot slui ting te brengen, hetgeen 14 dagen na de abscesopening ook geschied wasde etterafscheiding werd zeer gering, meer sereus, de bijmenging met faeces hield op en patiënt kon met een mooi granuleerend woudkanaal, eene goede, ongestoorde darm functie en afebriel naar Koeala Simpang geëvacueerd worden, alwaar hij goed is aangekomen. Bekkenschoten. Een belangrijk bekkenschot kwam onder behandeling, nl. ver- loopende in schuinsche richting van voren naar achteren bui ten de linker darmbeenplaat; de kogel werd per incisie in de diepte tusschen m. glutacus magnus en medius verwijderd, de kogelgang liep extraperitoneaal en in zijn middelste gedeelte tusschen m. iliopsoas en beenplaat. Patiënt overleed 10 dagen na de verwonding op transport naar Koeala Simpang aan tetanus met kort verloopvolgens schriftelijke mededeeling van collega Blankenberg was er geen spoor van ettering der wond te con- Bijl. 15 7

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 349