6 De manschappen werden afgedeeld in groepen van vijf. Aan iedere groep werd zooveel meel gegeven als los in het midden stuk eener eetketel kon en van elke der genoemde poeders J theelepel. Aan een gedeelte der manschappen werd, in plaats der beide poeders, verstrekt 1 theelepel bakpoeder, zooals dat in den handel voorkomt. Het deeg werd gekneed op ligmatjes of op den ransel. Beide wijzen hadden bezwaren. Bij oude ligmatjes drong gedurende het kneden aarde door de reten De ransel bladen boden voor een hoeveelheid van vijf man te weinig ruimte. Yan elke groep kneedde één man het deeg en verdeelde dan de rol in vijf deelen, waarop ieder zijn eigen Johny-cake verder vormde en bakte. Aan de proef werd deelgenomen door 100 fuseliers. Gebruikt werd 15 K.G. meel, een weinig zout om door het deeg te mengen en de hiervoren opgeven hoeveelheid poeder. Behalve een Johny-cake voor ieder man werd nog door een der fuseliers een damper gebakkenDeze damper, van de zelfde afmetingen als de vorige, werd gedurende 4 dagen op het bureau bewaard en bleef gedurende dien tijd goed. De slotproef werd genomen bij gelegenheid eener nachtelijke velddienstoefening van het bataljon. Yoor de inlandsche com pagnieën werd rijst gekookt en gedroogde visch gebraden. De Europeesche compagnieën kregen per vijf man een middenstuk der eetketel vol meel. Voor allen werd koffie gekookt. De Europeesche compagnieën waren ongeveer uur eerder klaar met het ontbijt dan de inlandsche. Ten slotte nog eenige opmerkingen. Er behoort tot het kneden een zekere handigheid, die lang niet alle fuseliers bezitten. Wordt de cake te dun gemaakt, dan is het brood te hard, terwijl wanneer men een te dikke schijf neemt het middenste niet gaar genoeg is. „There are men who never will learn to make a good Johny-cake" zeide Mr. Goodliff. Yeel bezwaar geeft dit niet, daar er bij een troep wel altijd een voldoende aantal handiger fuseliers aanwezig zal zijn. Vooral de „damper" schijnt mij toe voor ons leger van groot practisch nut te zijn. Dit brood is beter dan de Johny-cake, kan smakelijker gereed worden gemaakt, in sneden met boter en corned beef, en eischt ten slotte minder moeite voor den ge-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 34