- 98 stateeren; gedurende patient's verpleging te Koetö-Lintang was hij steeds koortsvrij geweest, terwijl het wondkanaal zeer gun stig stond, zonder een spoor van ettering. Arm- en beerschoten. Arm- en beenschoten kwamen in vrij groot aantal voorde eerste waren nogal eens gecompliceerd met breuken van op perarm, ellepijp, spaakbeen, of beide laatste; bij de tweede groep werden geen fracturen van dij-, kuit-, en scheenbeen waar genomen, deze bestonden uitsluitend uit verwondingen der weeke deelen. Bij het spalken der armschoten met fractuur gecom pliceerd en bij de hieronder nog te beschrijven knieschoten, werd met veel nut gebruik gemaakt van de rottanverbanden de Mooij. Waar wij te kort kwamen, vervingen wij het rot- tanverband door bamboespalkjes, waarvan een voorraad in ver schillende lengte en breedte was aangemaakt; dit voldeed zeer goed en was bovendien zeer eenvoudig; een enkele maal wer den de bamboe- met bordpapierspalken gecombineerd. Vermeld dient te worden, dat bij de behandeling van alle arm- en been- schoten slechts bij één gewonde eene amputatie noodzakelijk bleek te zijn, nl. bij den Amboineeschen maréchaussée Makal, die voor Tampèng een schot door de weeke deelen van den linker onderarm kreegde linkerarm was 's avonds reeds op gezwollen en hier en daar van blauwachtig paarse vlekken voorzien; patiënt febriciteerde hoog. Den volgenden dag was het duidelijk dat er zich een foudroyant gangraen ontwik kelde, waarop nog 's avonds te 9 uur, met assistentie van col lega Blankenberg, hooge arm-amputatie verricht werd, met open lating van de stomp. Patiënt werd later naar Koeta-Radja geëvacueerd en is goed genezen. Bij alle andere patiënten die met fractuur gecompliceerde arm schoten hadden werd met succes eene afwachtende houding aan genomen deze patiënten genazen met goede consolidatie, hoewel bij sommigen zelfs groote necrotische beenfragmenten geëxtra heerd moesten worden. Knieschoten. Eene schotverwonding aan de rechterknie van den Amboi-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 350