99 neescben sergeant Anakotta, waarbij de knieschijf verbrijzeld en het gewricht geopend werd, met opvolgende infectie, verliep ongunstig. Indien perubalsem in mijn bezit ware geweest, zoude naar mijne meening deze kniegewrichtsverwonding zeker voor eene behandeling met bovengenoemd medicament in aan merking zijn gekomen. Het verdient aanbeveling bij volgende excursies met het eventueel voorkomen van dergelijke kwetsuren rekening te houden en dus perubalsem mede te nemen, te meer daar eene dergelijke schotverwonding bij den Europeeschen sergeant Belling, eveneens verbrijzeling van een deel van de knieschijf met geringe opening van de gewrichtsholte, tot een zwaar verloop aanleiding heeft gegeven. Vóór het vertrek uit Bambèl was het wondverloop zeer gunstig, de knie rustig, niet opgezwollenbij aankomst te Medan, na een langdurig transport, werd evenwel een pyarthron geconstateerd, dat onmiddellijk geïncideerd moest worden met ruime openlegging van de ge wrichtsholte. Patiënt is thans te Koeta Radja nog onder behan deling het been is behouden gebleven en de lijder loopt thans op krukken rond. Hand- en voetschoten. Ook kogelverwondingen van hand en voet, waarbij soms in fectie optrad, gaven aanleiding tot langdurige etteringen der kleine hand- en voetbeentjes, terwijl steeds eene snelle uitbrei ding op de aangrenzende gewrichtjes op den voorgrond trad; ook deze verwondingen zullen vermoedelijk een dankbaar veld opleveren voor behandeling met bovengenoemd geneesmiddel. Kogelioonden der groote bloedvaten. De samenstelling en vorm der vijandelijke kogels geven aan leiding hier melding te maken van eenige levensgevaarlijke gevolgen der door hen aan slagaderwanden veroorzaakte ver wondingen, zooals in een drietal gevallen met zekerheid, in een vierde geval met waarschijnlijkheid door mij kon vastgesteld worden. Die projectielen toch bestonden uit lood, samengesmol ten met onregelmatige stukken porselein of aardewerk, welker scherpe randen, dan wel punten, uitstaken buiten den omtrek van den kogel. Waar dus dergelijke projectielen langs groote

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 351