101 bleek zeer duidelijk eene kleine onregelmatige verwonding van diens wand te bestaan, eenige c.M. boven de bifurcatie, op welke plaats eene spontane bersting tot stand gekomen was. Patiënt bleef behouden en genas verder goed. Het derde geval betrof den Amboineeschen maréchaussée Totays, schot door de linkerdij, waarbij de kogel langs de art.-femoralis gegaan moet zijn, zooals gedurende de extractie bleek. Hier werd, den 5en dag na de verwonding, 's morgens te 7 uur eveneens eene zeer heftige spontane bloeding dooi den sergeant-ziekenopzichter onmiddellijk met den schlauch tot staan gebracht, terwijl intusschen mijne hulp werd ingeroe pen. Ook hier werd onmiddellijk overgegaan tot blootlegging van den arterie-stam en dubbele onderbinding; de plaats dei- verwonding en opvolgende ruptuur van den vaatwand was ook in dit geval zeer fraai zichtbaar. Hoewel patiënt te Bambèl en op zijn verder transport naar Medan eene zware typhus als complicatie nog doormaakte, genas hij langzaam aan, terwijl de wond nimmer eeu spoor van infectie vertoonde. Het vierde geval betrof den dwangarbeider Diaka, gewond voor de versterking Koetö Lëngat Barö, schot in linkerlies, vlak onder den band van Poupart, met vernieling van de vena cruralis en eenige takken van de art.-prof. femoris. De lospraepareering en blootlegging van arteria en vena cruralis kostten mij hier, wegens de nauwelijks te onderdrukken bloeding, welke steeds de anatomische verhouding van het operatieterrein aan een be hoorlijke inspectie onttrok, de grootste moeite. Eindelijk gelukte de dubbele onderbinding der vena en der omliggende spuitende arterietakken, terwijl de art.-cruralis over 4 c.M. was blootge legd en oogenschijnlijk geene verwonding vertoonde. De toe stand bleef gunstig tot den 6en dag na de verwonding den Isten dag van het transport naar Medan,toen ook weer onverwacht eene spontaan-ruptuur der art.-cruralis volgde; col lega de Boer, bij de overname der patiënten op de mogelijkheid van een dergelijk accident door mij opmerkzaam gemaakt, was bij voorbaat in de nabijheid van dezen gewonde gebleven om zoonoodig door snel in te grijpen eene doodelijke bloeding bij tijds voorkomen. De gewonde bereikte Koeta-Radja in goeden staat en is verder volkomen genezen.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 353