102 Eene tweede doorschieting eener vena cruralis, vlak onder den band van Poupart, doch aan de linkerzijde, kwam onder behandeling voor de versterking Tjané Oekön en Poenggöl. Pa tiënt, de Europeesche sergeant Bantz, had reeds zeer veel bloed verloren, het transport naar de nabijgelegen verbandplaats (zie vroeger) nam nog al eenigen tijd in beslag, zoodat de onderbin ding der vena, bij den reeds zeer anaemischen gewonde, welke ook hier weer op dezelfde groote moeilijkheden stuitte als bij. het vorige geval, eveneens nog al wat tijd vorderde en boven dien even onderbroken werd, doordat een in de verbandplaats binnenstormende Gajo moest worden afgemaakt, niet veel kans op gunstig succes deed verwachten. Daarbij was vermoedelijk ook het projectiel in de buikholte verder doorgedrongenpa^ tiënt overleed uur na de onderbinding onder verschijselen van eene acute anaemie. Over het nut, den sergeant-zieken- opzichter, wien somwijlen zelfstandige opdrachten verleend wor den, de beschikking te geven over eenige Péan'sche arterie pincetten, waarvan de noodzakelijkheid bij enkele kogelverwon dingen van arteries (bv. art. temporalis te Pasér) gebleken is, werd reeds vroeger het noodige medegedeeld. Behalve gevaarlijke vaatverwondingen, gaven de vijandelijke kogels herhaaldelijk belangrijke vernielingen van spiermassa's te aanschouwen doordat zij, in het lichaam gedrongen, door hunne heterogene samenstelling uit elkaar spatten in lood-en porseleinscherven, welke met hunne scherpe randen tamelijk uitgebieide verwondingen der andere weeke deelen veroorzaken. Dat de extractie van dergelijke uitelkaar gesprongen projectielen zeer tijdroovend is en dikwijls, door de groote uitgebreidheid waarover de scherven verspreid worden, groote moeilijkheden op leveren en bovendien de infectiekans daardoor veel grooter wordt, behoeft wel geen nader betoog. Ook is het duidelijk en door de ervaring bij verschillende kogelextracties nader bevestigd, dat bovengenoemde projectielen door hunnen onregelmatigen voim met uitspringende kanten en doode ruimten tusschen de scherven en het deze omringend lood, al zeer gemakkelijk allerlei veiontreinigende deelen in de door hen gemaakte wonden mede- voeien, zooals: stukjes serge, flanel, bamboe, aarde, modder enz., waardoor het schotkanaal gemakkelijk geïnfecteerd kan worden.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 354