103 Met deze feiten en ervaringen voor oogen was het daarom steeds ons streven, om zoo spoedig mogelijk na de verwonding niet alleen de projectielen, respectievelijk hunne scherven te verwijderen, maar ook het wondkanaal zoo breed mogelijk te ver wijden en met dikke gaasstrooken op te vullen, liefst en zulks was waar eenigszins mogelijk regel eene contra-apertuur te ma ken, waardoor wij eene afdoende behandeling van het geheele schotkanaal, zoowel door dagelijksche irrigatie als door goede tamponnade of drainage, steeds behoorlijk konden instellen. Op deze manier is het gelukt vele patiënten, met op boven vermelde wijze ernstige geïnfecteerde schotwonden, te behouden; slechts één overleed op transport naar Koeala Simpang. Door de uitgebreider weefsel-destructie duurde de genezing der won den, veroorzaakt door vijandelijke projectielen, in den regel veel langer dan die door onze gladde mantelkogels te weeg gebracht. Gehouwen wonden. Alle klewanghouwen die eenigszins diep waren, waarbij nim mer infectie kon worden buitengesloten, in aanmerking nemende het terrein waarin en de. omstandigheden waaronder deze ver wondingen waren opgedaan, werden steeds open behandeld, dagelijks geïrrigeerd en de wonddeelen door ruime tamponnade wijd uit elkaar gehouden. Slechts voor oppervlakkige verwon dingen en versche houwen over den schedel werd eene uitzon dering gemaakt; deze werden als regel gehecht. De ervaring toch heeft ons geleerd, dat gehechte schedelwonden nagenoeg- alle zonder ettering genezen. Vermoedelijk moet zulks worden toegeschreven eerstens daaraan, dat versche schedelhouwen zeer nauwkeurig en krachtig in alle hoeken kunnen gereinigd, uitgewreven en gedesinfecteerd worden, wegens de beenige onderlaag, tweedens, dat indien beginnende infectie optreedt, deze zeer spoedig door den zeer grooten bloedrijkdom der schedel- bekleedselen overwonnen wordt. Houwen in gewrichten werden steeds open behandeld. Bij een patiënt met een zwaren klewanghouw over den linker onderarm, waarbij het periphere stuk nog slechts door eene huidbrug met het centrale stuk samenhing, moest de onderarm op het 113 bovenste deel geamputeerd worden.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 355