104 Gestoken toonden. De gestoken wonden, veroorzaakt door metalen-en bamboe lansen, gaven, indien zij tamelijk diep waren, als regel tot ernstige infectie aanleiding; wie deze, als regel met modder en aarde bevuilde, lansen persoonlijk gezien heeft, zal daarin niets on ver- aaibaars vinden; vooral de bamboe-lansen waren door hunne vei onti öinigingen zeer gevreesd. Als stelregel werd dan ook vast aangenomen, elke diepe lans steek waar mogelijk met contra-apertuur te behandelen, waar door weer een ruim wondkanaal verkregen werd, dat voor agehjksche irrigatie, tamponnade, respectievelijk drainage ge schikt was, zoodat te alle tijde bij optredende infectie een mime afvoer der ontstekingsproducten verzekerd werd. Een voorbeeld eener dergelijke ernstige infectie is de lansverwonding in de rechter dij bij den inlandschen maréchaussée Sodikromo waar over het geheele been zich uitbreidende, diepe phlegmonen optraden, die door groote en diepe incisies, vele en groote con tra-aperturen en drainage met zeer dikke drains, ten slotte door ooge dij-amputatie in hunnen voortgang niet gestuit konden worden, zoodat patiënt eindelijk aan algeheele uitputting - hoe wel de dagen na de amputatie afebriel - bezweek. Randjoewonden. Deze verwondingen, veroorzaakt door verontreinigde bamboe- punten die men in natte sawah's, natte gegraven sloten vóór e versterkingen, of op borstweringen geplant vindt, werden zonder uitzondering als geïnfecteerd beschouwd, steeds breed verwijd, zoo mogelijk en noodig contra-apertuur gemaakt en ruim getamponneerd of er werden dikke gaasstrooken doorgehaald. Steenworpen. Kneuzingen en verwondingen door steenworpen kwamen her haaldelijk onder behandeling, die soms van langdurigen aard was. en Europeesch sergeant moest geëvacueerd worden, die, getroffen door een zwaren steen in de slaapstreek, na herstel der wond voortdurend over hardnekkige hoofdpijn' klaagde, uitstralende van de vroegere verwondingsplaats; objectief was niets bijzonders te constateeren.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 356