105 Wegens een breuk van het rechter sleutelbeen door een steen worp moest een inlandsch maréchaussée worden weggezonden; de breuk genas later volkomen. Peesverwondingen. Verwondingen, waarbij pezen doorgeslagen of doorgeschoten waren, kwamen tamelijk veelvuldig voor. Uitgaande van het principe, dat eene primaire peeshechting steeds de voorkeur verdient boven eene secundaire, heb ik in een tweetal gevallen, waarbij pezen waren doorgehouwen en de wond na een observatie van 3 dagen er oogenschijnlijk gezond uitzag, getracht de pees uiteinden aan elkaar te hechten. Het bleek evenwel een paar dagen later dat er toch reeds een lichte tendo-vaginitis aanwezig was, zoodat beide primaire hechtingen geheel mislukten. Het gevolg hiervan was, dat soms belangrijke stukken van pezen necrotisch te gronde gingen, zoodat de vooruitzichten op succes bij eene later te verrichten secundaire hechting, door het ont stane hiaat, al zeer gering beloofden te worden. Bij eene nauw keurige en geregelde observatie van volgende peesver wondingen bleek in het verder verloop als regel steeds eene ontsteking van de peesscheede in meerderen of minderen graad als com plicatie op te treden, zoodat in den vervolge van eene primaire peeshechting voorgoed door mij werd afgezien. Met de boven genoemde ervaringen leek het mij rationeeler eerst de wond spontaan tot sluiting te brengen, opdat later in het militair hospitaal te Koeta Radja onder streng aseptische voorzorgs maatregelen tot eene secundaire operatie met goede kans op succes zou kunnen worden overgegaan. Slechts eens behoefde door mij eene primaire zenuwhechting verricht te worden bij een dwangarbeider, wiens rechter nervus ischiadicus in het bovenste derde deel van de dij door een klewanghouw was doorgeslagen; de hechtingen hebben gehouden, de man genas, maar er bleef eene peraneus-parese over. Amputaties en Exarticulaties. In het geheel werden vier amputaties verricht, nl. drie van armen, (waarvan één bij een Gajo-patiënt) en één van een dij.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 357