106 Geëxarticuleerd werden eenige vingers en, zooals reeds vroe ger vermeld, het linker dijbeen bij een jeudige Gajö-patiënte eerst werd bij deze de hooge dij-amputatie verricht, waarop secundair in dezelfde séance de exarticulatie van het restant der femur volgde; patiënte herstelde. I). Evacuatie der gewonden. Het eerste gewondentransport, onder medegeleide van twee Amboineesche soldaten-ziekenverpleger en bestaande uit 13 loo- pende gekwetsten, vertrok den 26en Maart uit Koetö Lintang, bereikte 2 dagen later Pendéng, alwaar de patiënten door collega de Boer werden overgenomen tot verder vervoer naar Koeala Simpang en doorzending naar Koeta Radja; allen kwamen be houden aan. Het tweede transport, waarhij 18 gekwetsten onder toezicht van 3 Amboineesche soldaten-ziekenverpleger en waarvan een gedeelte per tandoe vervoerd werd, vertrok den 12en April Aan hetzelfde biA7ak en bereikte 2| dag later Pendéng; onderweg bezweek aan eene zware okselbloeding de meermalen genoemde Amboineesche maréchaussee Patiasina. De gekwetsten werden onder geleide van collega van der Meer verder naar Koeala Simpang OA'ergebracht, waarbij onderweg nog de Amboineesche maréchaussee Wattimury (twee geïnfecteerde schotwonden door de linker dij) overleed. Het derde transport, van af Koetö Lin tang onder geleide van den officier van gezondheid der 2e klasse Blankenberg en waarbij 36 gewonden, waarvan zeer velen in tandoes, vertrok den 24en Mei uit boAmngenoemde plaats; onderweg overleed een lijder met bekkenschot aan tetanus en te Koeala Simpang de gewonde dwangarbeider Sarivan (zie vroeger). Het terrein waardoor het transport moest plaats hebben, dat gewoonlijk 10—12 dagen duurde, moet vooral voor de tandoe's zeer gioote moeilijkheden hebben opgeleverd. Door het her haaldelijk heen en weer slingeren in deze tandoe's, het vallen en stiuikelen der dikwijls ongeoefende dragers en de soms ongunstige weersgesteldheid, hebben vele zwaargekwetsten zeer geleden, zoodat een groot deel van hen in ongunstigen toestand te Koeala Simpang aankwam.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 358