107 Het vierde en laatste gewondentransport, waarbij 28 gekwet sten, vertrok den 29en Juni uit het bivak Bambèl in de Alas- landen onder geleide van den officier van gezondheid 2e klasse de Boer, met bestemming Medan. Ook dit transport moet een moeilijken weg gehad hebben, zooals uit de mondelinge ver klaring der hier aangekomenen blijkt; er overleed echter geen gewonde. Steeds werd er voor gezorgd, dat elke gewonde vóór den afmarsch behoorlijk voedsel genoten had, verder zijne veld- flesch gevuld was met thee en dat zijne tandoe voorzien was- van eene matten bedekking ter beveiliging tegen felle zonne hitte of regen (zie tandoe's), terwijl tevens de begeleidende- officier van gezondheid over de noodige ververschingsartikelen voor onderweg beschikte. VIII. Gezondheidstoestand der colonne. Genomen hygiënische maatregelen. a. De voorgekomen en behandelde zieken. In het door verslaggever ingediende geschreven rapport komen uitgewerkte staten voor, welke een nauwkeurig overzicht geven van de verschillende ziekten die dagelijks onder behandeling: kwamen en het aantal van elke rubriek afzonderlijk. De uitzonderingen betreffen de dagen waarop uitgerukt werd om versterkingen aan te vallen, daar er dan 's morgens vroeg, met het oog op de te verrichten toebereidselen, geen tijd en gele genheid waren om ziekenrapport te houden, terwijl herhaaldelijk den daarop volgenden dag evenmin daartoe overgegaan kon wor den wegens het begeleiden van het gewondentransport huis waarts, soms zelfs ook den derden dag niet, omdat dan het- aantal gewonden zoo goed als den geheelen dag onze hulp ver- eischte. Ook gedurende de bosehmarschen kon 's morgens, even min als 's namiddags laat, na het betrekken van het bivak, een ziekenrapport gehouden worden zooals het behoorde; in de vroegte toch waren allen bezig voor hunne voeding zorg te dragen om zich daarna ieder naar hunne aangewezen plaatsen te begeven,, de maréchaussee's bij hunne brigades, de dwangarbeiders bij, hunne ploegen, teneinde zich dan voor het sein van afmarsch gereed te houden, 's Namiddags ging zulks evenmin, omdat

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 359