113 naar de Gajo-Loeös aan de validiteit der colonne een grooten knak gaf, waarvan zij zich evenwel in de volgende weken door goede huisvesting, voeding en meerdere rust, langzamerhand her stelde, zoodat die gezondheidstoestand gedurende het verder verblijf in dat gebied, enkele dagen uitgezonderd, als doorloo pend gunstig kon worden aangemerkt. Gedurende het verblijf in de Alaslanden traden in de laatste dagen wat meer koortsen en buikziekten, vooral gevallen van febris typhoidea, op den voorgrond, doch niet in zóó'n mate of men kon den hygiënischen toestand in 't algemeen toch als gunstig beschouwen, hoewel minder dan in Gajo-Loeös. Op de verdere excursie door de Karö Batak, Pak-Paklanden en het onafhankelijk Toba-gebied werd de gezondheidstoestand langzamerhand minder gunstig door de aanhoudende marschen, het meestal guur klimaat in dat hoogland, de soms onvoldoend krachtige voeding, daar een tijd lang door den troep hoofd zakelijk van ketella geleefd moest worden, terwijl ook geleidelijk eene duidelijke lichamelijke insufficientie te voorschijn trad, vooral van het hart, zooals door mij in vele gevallen kon wor den vastgesteld, die, bij eene colonne welke reeds zoolang te velde was, zeker geene bevreemding kan wekken. Het sterkst was deze minder gunstige toestand uitgedrukt den dag vóór Taroetoeng en de beide marschdagen tusschen deze plaats en Siboga. Aan een voorstel, mijnerzijds den colonnecommandant in overweging gegeven, de colonne met het oog op den boven geschetsten toestand een rustdag te verstrekken, kon geen ge volg worden gegeven wegens de reeds aangevraagde scheeps gelegenheid en den vastgestelden datum van embarkement in laatstgenoemde plaats. Na aankomst te Koeta Kadja werden in het Hospitaal gedurende de volgende dagen successievelijk eenige typhus-lijders opgenomen (5 a 6) waarvan een tweetal overleden. Wat nu de gezondheidstoestand der officieren in bet bijzonder aangaat, zoo kon deze, behoudens soms voorgekomen lichte ongesteldheden tengevolge van moeraskoorts, buik- en verkoud heids-ziekten, voetwonden enz., dooreen genomen als gunstig beschouwd worden, slechts een officier der mobiele colonne behoefde voor zware febris typhoidea geëvacueerd te worden, Bijl. 15 8

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 367