18e BATALJON INFANTERIE. RAPPORT omtrent het te velde bakken van brood, op de wijze als werd aangegeven door den heer Goodliff te Buitenzorg. Met verwijzing naar het rapport van den kapitein W. Kramers, die ingevolge het schrijven van het Departement van Oorlog Y Afdeeling, 3e Bureau n°. 4290/c dd°. 24 December 1903, werd belast met het toezicht op het onderricht, door den heer Goodliff aan Europeesche militairen te geven, meen ik daaraan het onder- volgende te moeten toevoegen. Bedoeld onderricht werd grootendeels door mij bijgewoond en ten slotte werd, nadat ongeveer alle Europeesche militairen bij het onderricht in het broodbakken te velde waren tegenwoordig geweest, bij eene veldoefening een proef genomen om het prac tise!) resultaat, dat daarmede verkregen zou kunnen worden, te beoordeelen. Het valt moeilijk een recept in schrift te stellen, waaruit men deze wijze van broodbakken zou kunnen leeren, daar te veel van handigheid en ervaring op dit gebied afhangt. Het is noodig het te zien. De stijfheid van het deeg moet verband houden met de hitte van het gedeeltelijk uitgebrande houtvuurhet wentelen van het broodje moet op de juiste oogenblikken plaats hebben wacht men te lang, dan wordt de onderzijde te spoedig gaar en belet het rijzen van het inwendige; keert men te spoedig, dan koelt de reeds gedeeltelijk gebakken zijde weer af en het brood valt minder goed uit; te veel koolzure soda maakt het brood geel, door toevoeging van wijnsteenzuur blijft het withet kneeden en op 't vuur leggen moet vlug geschieden, anders slaat het gistende poeder zoogenaamd neer, enz.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 36