120 - Het totaalcijfer der aan ziekten te Teupin Blang Mané en Köng achtergelaten lijders, vermeerderd met de geëvacueerden, be° draagt dus 91, waarvan 1 officier, 3 mindere militairen en 2 dwang arbeiders (totaal 6) gedurende het transport overleden. Het cijfei dei geëvacueerde dwangarbeiders had geringer kunnen zijn, indien men te Koeta Radja de voorzorg hadde genomen deze lieden te voren geneeskundig te keuren, ook al was zulks slechts oppei vlakkig geschied. Het achterlaten der zieke dwangarbeiders te Teupin Blang Mané, die lijdende waren aan asthma, hart- klappingen, algemeene lichaamszwakte, bijbalontsteking enz. had daardoor voorkomen kunnen worden, terwijl vele minderwaar dige krachten, o. a. ook een lijder aan eene verouderde schouder - ontwrichting, de colonne niet tot last zouden geweest zijndeze lichamelijk zwakken toch leverden het grootste contingent dei- zieken op en presteerden den minsten arbeid. Geneeskundige keuring is dus aan te bevelen. De Maréchaussee-colonnesterkte gedurende de excursie in to taal 874 man geweest zijnde, en het evacuatie-cijfer (wegens ziek ten) 64 bedragende, is dit cijfer dus in uitgedrukt 7.3. Het aantal wegens hunne verwondingen geëvacueerden be draagt 87—10 Het vei lies der colonne aan geëvacueerden wegens verwon dingen en ziekten, gesneuvelden, aan hunne ziekten en bekomen verwondingen overledenen bedraagt te zamen 10 °/0 -j- 7.3% -j- 5.6 22.9 der sterkte, het geheele verloop 43 zijnde, blijft ei dus een cijfer van 20.1 over voor weggezonden militaiien wegens dienstexpiratie en gedroste dwangarbeiders. Een gioot deel dezer 20.1% wordt door laatstgenoemde categorie van personen in beslag genomen. c. Chinine-prophylaxis. Van den aanvang af der excursie werd het vaste voornemen gekoesterd, zoo eenigszins mogelijk, eene consequent doorge voerde chinine-prophylaxis toe te passen. De Plehnsche me thode, eiken 5en dag Gr. chinine, werd beproefd, doch moest bij de dwangarbeiders, wegens de te groote bezwaren gedu rende de marschdagen, worden opgegeven, daar het gedurende deze dagen als regel niet mogelijk bleek den troep behoorlijk

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 374