121 te verzamelen ter uitdeeling der chinine-pillen, vooral niet als de troepengedeelten gescheiden bivakeerden of zeer laat bij het invallen der dusternis het bivak betrokken. Daarom werd van den eersten rustdag in Köng gebruik gemaakt aan allen i Gr. chinine te verstrekken (17 Februari). Van af den 24en Februari werd eene andere methode ingevoerd, nl. 1 Gr. chi nine eiken 7den lOden dag; deze kon als regel zeer goed worden volgehouden, daar gedurende dien tijd wel eens een rustdag werd gegeven in eene kampong, of wel appel over de dwangarbeiders gehouden, waarvan gebruik gemaakt werd hun allen de chinine toe te dienen. In de bivaks waar geruimen tijd verbleven werd, zooals te Koetö Lintang, Bambèl enz. waar eiken dag te 's namiddags 1 uur appel over de dwang arbeiders werd gehouden, was de uitreiking der chinine, be halve aan de dwangarbeiders die met uitgerukte patrouilles mede waren, steeds om de 8 dagen mogelijk; de van patrouille terugkeerenden kregen dan genoemde dosis den 9en of lOen dag. Voor de maréchaussee's zorgden de brigade-commandanten zelf; deze gaven hunne manschappen het f Gr. chinine om de 5 dagenlater werd dit ook gewijzigd in 1 Gr. eiken 8en lOen dag. Zooveel mogelijk werd deze chinine-uitgifte op de ziekenrapporten telkens door mij met bovengenoemde brigade commandanten besproken en op eene nauwgezette opvolging dei prophylaxis aangedrongen, hetgeen ook meermalen door den divi sie commandant geschiedde. Deze prophylaxis om de 7 10 da gen werd gedurende de geheele excursie volgehouden tot aan Siboga. Behalve aan het goede klimaat in de Gajo-Loeös, meen ik den gezondheidstoestand der colonne wat malaria-ziekten betieft, niettegenstaande de veelal zeer zware dienst van maréchaussee s en dwangarbeiders gevorderd, grootendeels aan deze zoo streng mogelijk doorgevoerde chinine-prophylaxiste moeten toeschrijven. Ter controle zij hier aangevoerd, dat de mobiele colonne van Koeala Simpang, die aanvankelijk de chinine-prophylaxis niet toepastte, veel grooter ziekte-cijfers aan moeraskoorts te zien gaf, terwijl die cijfers, na een consequente doorvoering der chi- nine-kuur, regelmatig daalden. Dit medicament werd toegediend in pillen van 100 m. Gitei wij

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1905 | | pagina 375